Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co z inwestycjami Azotów w Afryce?

0
Podziel się

W sierpniu ub.r. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police poinformowała o podpisaniu umowy kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln dolarów.

Wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski.
Wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. (materiały prasowe)
bEigzSJh

_ Grupa Azoty analizuje opłacalność kolejnej inwestycji w Senegalu _ - powiedział dziś wiceprezes Grupy Azoty Andrzej Skolmowski. Dodał, że planowana budowa wytwórni kwasu fosforowego w zachodniej Afryce należy do strategicznych inwestycji spółki.

W sierpniu ub.r. Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police poinformowała o podpisaniu umowy kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln dolarów. Dzięki temu uzyskała dostęp do złóż surowców w Senegalu. Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. Z tego pierwszego złoża surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywotność drugiego złoża to ponad 50 lat.

_ - Mamy plan budowy fabryki, wytwórni kwasu fosforowego ( w Senegalu). Obecnie Grupa Azoty analizuje możliwości finansowe i opłacalność tej inwestycji. Jest ona wpisana w katalog inwestycji strategicznych _ - zaznaczył wiceprezes Grupy Azoty. Jak podkreślił, odpowiedzialne za ten projekt Zakłady Chemiczne Police koncentrują się na usprawnieniu działalności operacyjnej kopalni w Senegalu.

bEigzSJj

Wiceprezes pytany, z jakich źródeł będzie finansowana inwestycja, odparł: _ Nie mamy na razie problemu z finansowaniem tego projektu. Niewątpliwie będzie to finansowanie dłużne, czyli kredyt bankowy _. _ Obecnie fosforyty - jako surowiec - są przewożone do Polic (z Afryki - PAP), a z nich jest wytwarzany kwas fosforowy, a potem nawóz. Inżynierowie z Polic pracują nad tym, by część tego łańcucha produkcji przenieść do Senegalu _ - podkreślił. Wiceprezes nie ujawnił, kiedy mogłaby ruszyć wytwórnia kwasu fosforowego. _ W odpowiednim czasie o tym poinformujemy _ - powiedział.

Skolmowski nie wykluczył kolejnych akwizycji grupy. _ Pracujemy nad kilkoma projektami. Analizujemy sytuację na rynku _ - podkreślił. Grupa Azoty SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2008 r. Największym akcjonariuszem Grupy Azoty jest Skarb Państwa, który ma 33 proc. udziałów w firmie. Norica Holding ma nieco ponad 20 proc., ING Otwarty Fundusz Emerytalny ma 9,96 proc. akcji, TFI PZU ma 8,76 proc. akcji, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ma 5,75 proc., a pozostali akcjonariusze 22,53 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bEigzSJK
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)