Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Columbus Capital cieszy się z przyjętej ustawy o OZE. Dlaczego?

0
Podziel się:

Eksperci ds. energetyki twierdzą, że mamy do czynienia z początkiem przemian, jakie stoją przed energetyką obywatelską w Polsce.

Columbus Capital cieszy się z przyjętej ustawy o OZE. Dlaczego?
(materiały prasowe COLUMBUS CAPITAL S.A.)

Dla spółki zarządzanej przez Dawida Zielińskiego (na zdj.) w przegłosowanej w piątek ustawie szczególnie ważna jest poprawka dotycząca prosumentów, czyli konsumentów zaangażowanych w tworzenie, produkcję i konsumpcję dóbr. Wprowadza ona taryfy gwarantowane za sprzedaż do sieci produkowanej przez nich energii.

- _ Dzięki taryfom gwarantowanym uchwalonym w Ustawie o OZE zmieni się bardzo wiele. Znaczenie konsumpcji własnej maleje, bo będziemy mieć dzięki nowym przepisom pozorny "€˜net-metering"€™, który pozwoli na sprzedaż energii z nadprodukcji po godziwej cenie. Oczywiście liczymy na to, że zapisy te przejdą w Senacie i Prezydent RP podpisze Ustawę. Niewątpliwie jest to bardzo duży krok dla prosumentów, gdzie jesteśmy w stanie jako Columbus Energy S.A. proponować bardzo zyskowne rozwiązania w zakresie fotowoltaiki _ - zapewnia prezes Dawid Zieliński.

Od lipca do grudnia 2014 roku spółka podpisała i częściowo zrealizowała 338 umowy sprzedażowe na instalacje fotowoltaiczne, których działanie opiera się na produkcję prądu z energii słonecznej oraz na Raporty Efektywności Energetycznej i Audyty fotowoltaiczne. Łączna wartość zawartych umów przekroczyła 12,64 mln zł. - _ Tak wysoka sprzedaż była możliwa dzięki efektywnemu wykorzystaniu autorskiego systemu sprzedaży opartego o edukację klientów w zakresie energetyki _ - komentuje spółka w komunikacie.

Co przewiduje ustawa?

Columbus Capital liczy na to, że w tym roku osiągnie jeszcze wyższą sprzedaż, głownie z uwagi na wejście w życie uchwalonej przez Sejm ustawie o OZE. Eksperci ds. energetyki z Koalicji Klimatycznej, zrzeszającej organizacje pozarządowe działające w Polsce twierdzą, że ustawa ta może być pierwszym krokiem w kierunku energetyki obywatelskiej w Polsce. Wskazują jednak na konieczność zmian, które pozwolą produkować energię elektryczną m.in. także spółdzielniom mieszkaniowym.

Parlament pracował nad tym projektem od połowy 2014 r. Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł. Poparcie posłów uzyskało kilka wniosków mniejszości, m.in. o obowiązku zakupu energii i gwarantowanych taryfach na odsprzedaż energii elektrycznej przez prosumentów. Stała cena za prąd ze źródeł do 3 kW przez 15 lat ma wynosić 75 groszy za kilowatogodzinę energii z hydroenergii, energii wiatrowej i słonecznej. Stała cena energii ma obowiązywać też dla źródeł miedzy 3 kW a 10 kW - za jedną kilowatogodzinę energii z biogazu rolniczego - 70 groszy, biogazu ze składowisk - 55 groszy, a z oczyszczalni ścieków - 45 groszy. Stała stawka 65 groszy za kilowatogodzinę energii ma obowiązywać dla hydroenergii, energetyki wiatrowej i słonecznej. Dla tych źródeł zapisano również obowiązek zakupu przez 15 lat od oddania instalacji do użytku.

Ocena skutków regulacji szacuje koszt przyszłej ustawy na ok. 4 mld zł rocznie. Do działalności prosumenckiej - dla instalacji o mocy poniżej 40 kW - nie będzie potrzebna koncesja ani działalność gospodarcza. Nadwyżkę energii będzie można odsprzedać do sieci.
Koalicja Klimatyczna podkreśliła, że poprawka mówiąca o gwarantowanych taryfach będzie wspierała obywateli. - _ Wsparcie ma obowiązywać przez 15 lat lub do momentu, w którym łączna moc wszystkich instalacji przekroczy 300 MW. Oznacza to, że w przypadku instalacji o mocy do 3 kW stałe ceny obejmą ok. 100 tys. prosumentów _ - zaznaczono.

Organizacja twierdzi, że jest to początek przemian, jakie stoją przed energetyką obywatelską w Polsce. _ Energetyka obywatelska, czyli umożliwienie Polakom produkowania własnej energii, jest przykładem tworzenia nowoczesnej i niezależnej od dużych producentów infrastruktury energetycznej _ - zwróciła uwagę Koalicja. Jej eksperci dodają, że jest to sposób na zwiększenie niezależności energetycznej naszego kraju oraz uruchomienia potencjału na poziomie lokalnym.

Koalicja Klimatyczna wskazuje jednak, że mimo ukłonu w kierunku obywateli, którzy mogą włączyć się do systemu produkcji energii, to nadal ustawa wspiera duże koncerny energetyczne. Przedstawicielka organizacji Urszula Stefanowicz zwróciła uwagę, że w głosowaniu posłowie odrzucili poprawki _ pozwalające na produkcję energii przez spółdzielnie, szkoły, parafie czy wspólnoty mieszkaniowe - rozwiązanie wspierające budowę kapitału społecznego w Polsce _.

Spółka liczy nie tylko na ustawę o OZE

Oprócz zwracania uwagi na zmiany wynikające z ustawy o OZE, spółka Columbus Energy liczy również na rozpoczęcie naborów projektów do dofinansowania w ramach Programu Prosument, który jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

_ Jego głównym celem jest promowanie nowych technologii OZE oraz postaw prosumenckich, a także rozwój rynku dostawców urządzeń i instalatorów. Beneficjentami Programu będą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego i ich związki _ - podano w komunikacie. Instrumentami finansowania w ramach tego programu są dotacje w wysokości 40 procent łączone z preferencyjnym kredytem oprocentowanym na poziomie 1 procenta w skali roku na 15 lat.

_ Strategia rozwoju Spółki Columbus Energy S.A. oparta jest głównie o Program Prosument, gdzie przez najbliższe lata będziemy wykonywać tysiące instalacji w domach jednorodzinnych, zdobywając dużą część rynku _ - tłumaczy Zieliński.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)