Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
25.02.2015 08:57

Cormay wstrzymuje budowę zakładu. Żąda odszkodowania

Spółka żąda ponad 2 mln zł odszkodowania od firmy budowlanej

Podziel się
Dodaj komentarz
(Cormay PZ)

Farmaceutyczna spółka postanowiła wypowiedzieć umowę na budowę swojej fabryki. Firma budowlana będzie musiała wypłacić 250 tys. zł odszkodowania.

PZ Cormay i Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej odstąpiły obustronnie od umowy na budowę zakładu produkcyjnego dla spółki. O sprawie Cormay podał w dwóch odrębnych komunikatach.

Przedmiot umowy składał się z dwóch części i obejmował wykonanie dokumentacji projektowej oraz prac budowlano-montażowych związanych z wykonaniem zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Podstrefie Lublin, będącej częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec.

_ Umowa ulega rozwiązaniu ze skutkiem na dzień doręczenia oświadczenia o odstąpieniu od Umowy tj. na dzień 23 lutego 2015 roku _ - czytamy w komunikacie.

Podstawą do odstąpienia przez spółkę było opóźnienie wykonawcy w realizacji prac objętych przedmiotem umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy oraz liczne naruszenia przez wykonawcę postanowień umowy, podkreślono w informacji.

_ Wykonawca został obciążony odszkodowaniem w wysokości 250.000,00 zł oraz karami umownymi w łącznej wysokości 2.016.711,50 zł, spółka jest zobowiązana do zapłaty na rzecz wykonawcy wynagrodzenia za zrealizowane prace, zgodnie z inwentaryzacją, która zostanie sporządzona na dzień odstąpienia _ - czytamy dalej.

Cormay zwrócił uwagę, że wzrastające opóźnienie w realizowanej przez wykonawcę inwestycji powoduje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji z nią związanych projektów dotacyjnych. Spółka w związku z tym przeanalizuje aktualne harmonogramy projektów związanych z budową nowej fabryki tak, aby w sytuacji opóźnienia prac budowlanych zoptymalizować wykorzystanie przyznanych spółce dotacji, czytamy w komunikacie.

_ W ocenie zarządu, sposób wykonywania dotychczasowych prac przez generalnego wykonawcę, któremu powierzono w ubiegłym roku budowę nowego zakładu produkcyjnego PZ Cormay w SSE, nie daje gwarancji, że inwestycja ukończona zostanie w przewidzianym terminie oraz zgodnie z ustalonymi wymogami _ - podano.

Jak twierdzi spółka, wzrastające opóźnienie w realizowanej przez wykonawcę inwestycji stwarza ryzyko niedotrzymania terminów ukończenia związanych z nią projektów dotacyjnych. - _ W konsekwencji niesie ze sobą ryzyko finansowe dla spółki. Nie zmienia to faktu, że nowa fabryka jest dla spółki strategicznym elementem planu rozwoju i PZ Cormay z jej budowy nie rezygnuje _ - tłumaczy prezes PZ Cormay Janusz Płocica, cytowany w komunikacie.

_ Opóźnienia w budowie fabryki nie mają wpływu na realizację harmonogramu konstrukcji i industrializacji konstruowanych przez spółkę analizatorów Hermes, Equisse i Blue Box. Prace w zakresie tych urządzeń toczą się zgodnie z harmonogramem _ - zaznaczono również w materiale.

Ponadto, w ocenie spółki złożenie wypowiedzenia umowy przez wykonawce jest bezskuteczne i zostało doręczone już po skutecznym odstąpieniu od umowy przez Cormay.

Budowa centrum produkcyjnego jest jednym z istotnych elementów strategii grupy Cormay. W SSE spółka ma uruchomić seryjną produkcję aparatów diagnostycznych oraz związanego z nimi wyposażenia, które poszerzą ofertę handlową, otwierając przed firmą nowe możliwości dynamicznego wzrostu. Ponadto obiekt scali dotychczas funkcjonujący zakład produkujący odczynniki w Maryninie oraz lubelskie magazyny i biura, zapewniając nowoczesną przestrzeń do rozwoju nie tylko dla obecnych, ale i nowych pracowników. W centrum produkcyjnym Cormay zatrudnionych będzie łącznie 120 osób, w tym powstanie co najmniej 20 nowych miejsc pracy.

PZ Cormay to producent wysokiej jakości odczynników diagnostycznych i dystrybutor światowej klasy aparatury medycznej. Od ponad 27 lat zajmuje się produkcją testów in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi.

Czytaj więcej w Money.pl
Strata netto Echo Investment w czwartym kwartale W 2015 r. spółka odda do użytku dwa centra handlowe i pięć projektów biurowych.
Minox przydzielił obligacje 9 inwestorom Minox przydzielił 29 tys. obligacji serii C o łącznej wartości nominalnej 2,9 mln zł z oferowanych w sumie 30 tys. papierów, podała spółka.
PBG chce porozumienia z wierzycielami - Za nami kilkanaście miesięcy trudnych rozmów, udało się osiągnąć porozumienia w wielu kwestiach - mówi wiceprezes spółki.
Magellan emituje obligacje za 10 mln euro Przez 15 lat działalności spółka udzieliła blisko 4,46 mld zł finansowania dla sektora ochrony zdrowia.
Tagi: budownictwo, nieruchomości, chemia, farmacja, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz