Notowania

pkp intercity
20.07.2013 12:46

Czego PKP Intercity szuka w Hiszpanii

W tym tygodniu w Hiszpanii na temat funkcjonującego tam systemu rezerwacyjnego rozmawiał prezes PKP Intercity Janusz Malinowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pawel Skraba/REPORTER)

W przyszłym roku PKP Intercity chce wprowadzić nowy system rezerwacyjny. Zakup biletu na pociąg będzie przypominał rezerwację biletu lotniczego. Zmiana ma dotyczyć nie tylko nowych pociągów Pendolino, ale też tradycyjnych składów Intercity.

W tym tygodniu w Hiszpanii na temat funkcjonującego tam systemu rezerwacyjnego rozmawiał prezes PKP Intercity Janusz Malinowski.

_ - Przyglądamy się jak to funkcjonuje m.in. w Hiszpanii, ponieważ chcemy wdrożyć sprawdzone rozwiązanie _ - powiedział Malinowski. Podkreślił, że spółka będzie też rozmawiała z innymi przewoźnikami i dostawcami systemów, aby wymienić doświadczenia i adoptować najlepsze rozwiązania dla PKP Intercity.

Przewoźnik chce wdrożyć dynamiczny system sprzedaży. Według założeń ceny biletów na pociągi PKP Intercity mają być zróżnicowane w zależności od popytu i terminu zakupu. Obowiązywać będzie m.in. zasada podobna jak w liniach lotniczych - im wcześniej, tym taniej.

Spółka chce, by pasażerowie mogli kupować bilety w nowej formule najpóźniej w grudniu 2014 roku. Wtedy właśnie na naszych torach mają już regularnie jeździć nowe pociągi Pendolino.

Malinowski rozmawiał z Hiszpanami również na temat ich taboru. Jak podkreślił, hiszpańska kolej ma spore nadwyżki składów, ale za wcześnie, by mówić, że bylibyśmy zainteresowani ich zakupem. Będziemy ich zapraszać do składania ofert, gdy będziemy organizować przetarg - zapowiedział prezes PKP Intercity.

Pierwsze Pendolino przyjedzie do Polski w połowie sierpnia br., następne - kilka tygodni później. Pociągi przejdą testy na torze w Żmigrodzie, a następnie - prawdopodobnie od października br. - będą testowane na Centralnej Magistrali Kolejowej. W maju przyszłego roku pierwszy z pociągów Pendolino ma uzyskać świadectwo dopuszczające do ruchu w Polsce.

Pociąg będzie jeździł po zmodernizowanych liniach, osiągając w grudniu 2014 r., po raz pierwszy w regularnym ruchu w Polsce, prędkość 200 km/h. Z czasem ta prędkość będzie zwiększana, do 220 i 230 km/h.

Koszt 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/h, to 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez około 17 lat.

Już dziś na wybranych odcinkach pociągi mogłyby się rozpędzać do 200 km/h. Przykładem jest fragment Olszamowice-Zawiercie na Centralnej Magistrali Kolejowej - rozkładowe pociągi mają tam jeździć 200 km/h od grudnia br. Sukcesywnie długość linii o takich parametrach będzie się zwiększać.

Ze względu na stan infrastruktury kolejowej, Pendolino będzie mogło pokonać trasę z Warszawy do Gdańska w ok. 2 godz. 40 min., do Krakowa - w 2 godz. 15 min, do Katowic - w 2 godz. 10 min., do Wrocławia - w 3 godz. 30 min. Z Gdyni do Krakowa pociągi te przejadą w 5 godz. 20 min, do Katowic w 5 godz. 15 min, a do Gliwic w ok.6 godz.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP szuka oszczędności. Kupować najtaniej Spółka informuje, że na najnowszych zakupach zaoszczędziła niemal 4 miliony złotych.
Uwaga pasażerowie! PKP Intercity likwiduje pociągi Od niedzieli PKP Intercity likwiduje pociągi kategorii EuroCity i ekspresy. Nie oznacza to, że znikną one z oferty.
Superszybki pociąg dla PKP. Już niedługo _ Mamy nadzieję, że uda się pokazać pociąg podczas targów. Na pewno nad tym pracujemy _ - mówi Nicolas Halamek.
Tagi: pkp intercity, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz