Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

DCT wybuduje terminal za 200 mln euro

0
Podziel się:

Dzięki inwestycji, która ma się zakończyć się w ciągu 19 miesięcy, zdolność przeładunkowa zwiększy się dwukrotnie.

DCT wybuduje terminal za 200 mln euro
(materiały prasowe DCT Gdansk S.A.)
bEJXDFQl

DCT rozpoczął w Gdańsku budowę drugiego nabrzeża terminalu kontenerowego. Dzięki inwestycji, która ma się zakończyć się w ciągu 19 miesięcy, zdolność przeładunkowa zwiększy się z 1,5 mln do 3 mln TEU - poinformowała rzecznik spółki Jadwiga Grabowska.

TEU (ang.twenty-foot equivalent unit) to jednostka pojemności używana w odniesieniu do statków, ale też i do portów i znaczy tyle, ile objętość kontenera długiego na 20 stóp.

Całkowity koszt budowy głębokowodnego nabrzeża terminalu T2 to ok. 200 mln euro. Nowe nabrzeże będzie miało długość 650 metrów. - _ Zespół DCT Gdańsk, nasi udziałowcy, klienci i ludzie, którzy wspierają projekt budowy T2 czekali na ten dzień od ponad dwóch lat _ - komentował Maciek Kwiatkowski, prezes zarządu DCT Gdańsk, który w kwietniu 2013 roku zastąpił na stanowisku Borisa Wenzla.

bEJXDFQn

- _ Zgodnie z planem, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prace budowlane powinny się zakończyć w ciągu 19 miesięcy. Oznacza to zakończenie inwestycji na przełomie sierpnia i września 2016 roku _ - dodała rzecznik DCT Gdańsk Grabowska. Nowy terminal dla DCT Gdańsk zaprojektowała i będzie budować belgijska firma N.V. BESIX.

Jak podała Grabowska, DCT (Deepwater Container Terminal) jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu.

Dzięki m.in. dobremu dostępowi ze strony morza zapewnionemu przez kanał podejściowy o głębokości 17 m oraz do 16,5 m wzdłuż nabrzeża i braku zalodzenia, DCT Gdańsk jest naturalnym hubem dla obrotu ładunków kontenerowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na początku grudnia inwestorzy informowali, że kredytu na budowę drugiego głębokowodnego nabrzeża w DCT Gdańsk udzieli grupa banków komercyjnych i wspierających rozwój. Kredyt ma być przeznaczony na refinansowanie zobowiązań terminalu T1 (pierwszego, działającego terminalu) oraz na budowę wraz z wyposażeniem w sprzęt T2 (drugiego planowanego głębokowodnego terminalu).

bEJXDFQt

Pierwsza jednostka została przyjęta przez DCT Gdańsk w czerwcu 2007 r. W 2013 r. w DCT po raz pierwszy przeładowano ponad 1 mln TEU, dzięki czemu Gdańsk znalazł się w setce największych terminali kontenerowych świata. Do końca grudnia 2014 r. w DCT Gdańsk przeładowano 1 mln 188 tys. TEU.

Właścicielem DCT jest spółka zarejestrowana w Polsce, która w większości należy do Global Infrastructure Fund II, funduszu zarządzanego przez Macquarie Group of Companies, z siedzibą główną w Australii.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJXDFQO
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)