Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banco santander
27.11.2014 13:29

Debiut Santandera na GPW coraz bliżej

Debiut związany jest z kupnem Kredyt Banku przez BZ WBK, w którym Santander ma większościowe udziały.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Miguel Sanchez Monita/materialy prasowe banku)
Jose Antonio Alvarez, Ana Botin

Giełda Papierów Wartościowych zgodziła się na dopuszczenie do obrotu giełdowego 12,58 miliarda akcji Banco Santander. Debiut będzie miał miejsce 3 grudnia. Wejście hiszpańskiego banku na GPW wynika z wcześniejszych ustaleń. Bank zobligował się do tego wobec Komisji Nadzoru Finansowego, kiedy dwa lata temu kontrolowany przez niego BZ WBK przejmował Kredyt Bank.

aktualizacja 16:04

_ Zarząd giełdy postanawia dopuścić do obrotu giełdowego na rynku podstawowym 12 584 414 659 akcji zwykłych spółki Banco Santander o wartości nominalnej 0,50 euro każda _- poinformowała giełda. Debiut związany jest z kupnem Kredyt Banku przez BZ WBK, w którym Santander ma większościowe udziały. By uzyskać zgodę KNF-u na transakcję hiszpański bank zobligował się do wejścia na polską giełdę.

Zmiany na szczycie

Dwa dni temu nastąpiły kluczowe zmiany w zarządzie Santandera. Jose Antonio Alvarez został nowym dyrektorem generalnym (CEO) banku. Zastąpił on Javiera Marina, który zajmował to stanowisko przez dwa ostatnie lata. Oprócz niego, do nowych funkcji w zarządzie zostały nominowane trzy osoby. To pierwsze takie decyzje od czasu, gdy na czele grupy Santander stanęła nowa szefowa.

Jose Antonio Alvarez pracuje w Santanderze od dziesięciu lat. Dotychczas zajmował się finansami banku, znany był z dbania o transparentność finansową spółki. Dotychczasowy dyrektor generalny, Javier Martin, odejdzie z firmy - poinformował rzecznik prasowy.

Zmieni się też wiceprezes grupy Santander, a także trzech członków zarządu. To pierwsze tak poważne zmiany na szczycie firmy zachodzące za prezesury Any Botin. Ana zajęła fotel szefa banku po swoim ojcu, Emilio Botinie, który zmarł we wrześniu tego roku. Ana zapowiadała wtedy, że będzie trzymać się strategii wypracowanej przez ojca, polegającej na niepodejmowaniu ryzykownych decyzji i spokojnym inwestowaniu.

Za czasów, gdy prezesem był Emilio Botin, Banco Santander stał się największym bankiem w Hiszpanii, a cała grupa Santander jednym z największych graczy w branży w Europie. Emilio znany był też ze sponsorowania zespołów McLarena i Ferrari w wyścigach Formuły 1.

W 2010 roku Hiszpanie kupili Bank Zachodni. Cztery miesiące temu prezes BZ WBK Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przyszłym roku bank zmieni nazwę na Santander.

Grupa Santander na całym świecie zatrudnia ponad 186 tysięcy pracowników i wypracowała w zeszłym roku ponad 4,3 miliarda euro zysku. Pod względem kapitalizacji jest to największy bank w strefie euro. Na Starym Kontynencie jest od niego większy jedynie HSBC. Santander działa także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Portugalii, Skandynawi, Belgii, Austrii, Włoszech, a także w Ameryce Północnej i Południowej.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: banco santander, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz