Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Debiut Energi na GPW. Są nowe informacje ws. oferty

0
Podziel się:

Jedna z największych firm energetycznych w Polsce jeszcze w tym roku zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną i wprowadzić swoje akcje do obrotu na warszawskiej giełdzie.

na zdjęciu: Mirosław Bieliński, prezes Energi
na zdjęciu: Mirosław Bieliński, prezes Energi (REPORTER)
bEshKGNx

Oferta ma objąć do 34,18 procent akcji spółki należących obecnie do Skarbu Państwa. Energa nie planuje emisji nowych akcji.

Oferta publiczna będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych uprawnionych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Jej przeprowadzenie jest planowane na czwarty kwartał 2013 roku. Jak wynika z komunikatu przesłanego przez spółkę, będzie zależało od warunków rynkowych.

- _ To kamień milowy dla naszej spółki. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom jesteśmy jednym z liderów polskiego rynku dystrybucji energii elektrycznej. Jako spółka publiczna będziemy chcieli naszym akcjonariuszom zaproponować te same wartości, które dziś oferujemy naszym klientom - rzetelność, efektywność i ciągłe podnoszenie standardów - _powiedział Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energi.

bEshKGNz

Przeprowadzenie oferty oraz dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na GPW jest uzależnione od uzyskania wszelkich niezbędnych zgód, między innymi Komisji Nadzoru Finansowego oraz rejestracji ich w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz podjęcia odpowiednich uchwał przez Giełdę Papierów Wartościowych.

W cały proces zaangażowane są liczne instytucje finansowe. JP Morgan i UBS pełnią rolę globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Dom Maklerski PKO BP jest oferującym akcje spółki. Banco Espirito Santo, BofA Merrill Lynch, Citi, DM PKO BP i UniCredit pełnią rolę współprowadzących księgę popytu. Pozostałymi menedżerami oferty są Biuro Maklerskie Alior Banku, DM BOŚ, DI BRE Banku i Ipopema Securities.

Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku sięgającym 17 procent (według stanu na grudzień 2012 roku). Grupa ma ponad 2,9 miliona klientów.

Jak podaje Energa na swojej stronie internetowej, cała grupa w zakończonych trzech kwartałach 2013 roku wypracowała prawie 600 mln złotych zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży sięgających 8,5 miliarda złotych. W ujęciu rocznym zysk netto spółki wzrósł zatem o 12,7 procent. Przychody poszły natomiast w górę o 3,6 procent.

bEshKGNF

Czytaj więcej w Money.pl

bEshKGOa
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)