Notowania

Przejdź na
energa
04.11.2013 14:02

Debiut Energi na GPW. Są nowe informacje ws. oferty

Jedna z największych firm energetycznych w Polsce jeszcze w tym roku zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną i wprowadzić swoje akcje do obrotu na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(REPORTER)
na zdjęciu: Mirosław Bieliński, prezes Energi

Oferta ma objąć do 34,18 procent akcji spółki należących obecnie do Skarbu Państwa. Energa nie planuje emisji nowych akcji.

Oferta publiczna będzie skierowana do inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych w Polsce oraz wybranych uprawnionych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Jej przeprowadzenie jest planowane na czwarty kwartał 2013 roku. Jak wynika z komunikatu przesłanego przez spółkę, będzie zależało od warunków rynkowych.

- _ To kamień milowy dla naszej spółki. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom jesteśmy jednym z liderów polskiego rynku dystrybucji energii elektrycznej. Jako spółka publiczna będziemy chcieli naszym akcjonariuszom zaproponować te same wartości, które dziś oferujemy naszym klientom - rzetelność, efektywność i ciągłe podnoszenie standardów - _powiedział Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energi.

Przeprowadzenie oferty oraz dopuszczenie i wprowadzenie akcji do obrotu na GPW jest uzależnione od uzyskania wszelkich niezbędnych zgód, między innymi Komisji Nadzoru Finansowego oraz rejestracji ich w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych oraz podjęcia odpowiednich uchwał przez Giełdę Papierów Wartościowych.

W cały proces zaangażowane są liczne instytucje finansowe. JP Morgan i UBS pełnią rolę globalnych współkoordynatorów i współprowadzących księgę popytu. Dom Maklerski PKO BP jest oferującym akcje spółki. Banco Espirito Santo, BofA Merrill Lynch, Citi, DM PKO BP i UniCredit pełnią rolę współprowadzących księgę popytu. Pozostałymi menedżerami oferty są Biuro Maklerskie Alior Banku, DM BOŚ, DI BRE Banku i Ipopema Securities.

Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku sięgającym 17 procent (według stanu na grudzień 2012 roku). Grupa ma ponad 2,9 miliona klientów.

Jak podaje Energa na swojej stronie internetowej, cała grupa w zakończonych trzech kwartałach 2013 roku wypracowała prawie 600 mln złotych zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży sięgających 8,5 miliarda złotych. W ujęciu rocznym zysk netto spółki wzrósł zatem o 12,7 procent. Przychody poszły natomiast w górę o 3,6 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energa, business news, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz