Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dell opuści giełdę. Wartość transakcji to 25 mld dolarów

Dell opuści giełdę. Wartość transakcji to 25 mld dolarów

dyrektor finansowy Dell, Brian Gladden Fot. Dell
dyrektor finansowy Dell, Brian Gladden
Akcjonariusze jednego z największych na świecie producentów komputerów przegłosowali wycofanie koncernu z giełdy. Proces ten będzie polegać na wykupie papierów przez założyciela i szefa Della - Michaela Della. Łączna wartość transakcji sięga astronomicznej kwoty 24,9 mld dolarów. Jak zapewnia dyrektor finansowy Brian Gladden (na zdjęciu), opuszczenie giełdy ma pozwolić na bardziej agresywne prowadzenie biznesu.

 

Finansowe wsparcie prezes Della ma otrzymać od funduszu Silver Lake, pożyczki z Microsoftu oraz kredytów bankowych. Posiadacze akcji mają dostać za nie po 13,75 dolarów za sztukę plus specjalną dywidendę w wysokości 13 centów. Dodatkowo prezes zagwarantował dywidendę za trzeci kwartał w wysokości 8 centów za papier. Łączna wartość transakcji sięga astronomicznej kwoty 24,9 mld dolarów.

Wynik głosowania nie jest zaskoczeniem. Wprawdzie losy firmy ważyły się przez pół roku, a głosowanie kilka razy przekładano, ale na początku tygodnia z rywalizacji o przejęcie kontroli nad Dellem wycofał się największy krytyk zamiarów prezesa i jego najzagorzalszy rywal, mniejszościowy udziałowiec, Carl Icahn.

Celem Michaela Della jest wyprowadzenie koncernu z giełdy i przekształcenie w firmę, która koncentruje się na dostarczaniu kompletnych rozwiązań i usług. Wśród najważniejszych obszarów, na których ma skupić się cała uwaga, prezes wymienia mocniejsze wejście na rynki wschodzące, rozwój sieci dystrybucji, przejęcia podmiotów oferujących rozwiązania dla przedsiębiorstw oraz inwestycje w badania i rozwój.

Cały czas głównym filarem przedsiębiorstwa ma być biznes komputerowy, ale firma mocno zamierza się też angażować w tablety i rozwiązania wirtualizacyjne. - Do wprowadzenia zmian w życie będą potrzebne znaczące inwestycje - przyznaje Michael Dell. Restrukturyzację ma wesprzeć dwóch dużych prywatnych inwestorów. Wyjście z giełdy ma umożliwić większą elastyczność w podejmowaniu decyzji i prowadzeniu biznesu. - Możemy być nieco bardziej agresywni - zapowiada dyrektor finansowy, Brian Gladden.

Przyszłość Della wydaje się zależeć od tego, czy uda mu się stworzyć takie portfolio rozwiązań - pamięci masowych, rozwiązań sieciowych, oprogramowania, które pozwoli rywalizować z IBM i HP. Zdaniem analityków może być już za późno na zmiany, ale z drugiej strony Dell nie ma wielkiego wyboru, bo kruszeje najważniejszy do niedawna filar jego biznesu, czyli sprzedaż komputerów.

W ostatnim półroczu Dell zanotował rok do roku ponad 70-procentowy spadek zysku. Analitycy tłumaczą to obniżkami cen, które mały przekonać klientów i ułatwić ekspansję w segmencie korporacyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Problemy klientów Inteligo. Kiedy bank zwróci im pieniądze?
Awaria systemu informatycznego spowodowała duże kłopoty.
ABC Data zmienia prognozę wyników
Według prezesa, spółka w całym 2013 roku zarobi więcej.
TP SA przejmuje operatora komórkowego
Drugi kwartał nie był najlepszy dla Telekomunikacji Polskiej. Spółka odnotowała słabe wyniki finansowe. Teraz przejmuje PTK Centertel.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie