Dla Boryszewa druga połowa roku będzie trudniejsza

Dla Boryszewa druga połowa roku będzie trudniejsza

Fot. boryszew
Boryszew spodziewa się w drugim półroczu 2013 roku niższej sprzedaży niż w pierwszych sześciu miesiącach. Całoroczne przychody grupy nie przekroczą 5 mld zł - informuje prezes Boryszewa, Piotr Szeliga (na zdjęciu).

 

- Drugie półrocze podlega sezonowości. Zwykle słabszy jest sierpień i grudzień. Pomimo tego, jeśli chodzi o wynik, ma szanse być powtórzeniem pierwszego. Sprzedaż będzie trochę słabsza, ale efekty restrukturyzacyjne przełożą się na koszty i wynik - tłumaczy Szeliga. - Miałem nadzieje, że przekroczymy w tym roku 5 mld zł, ale chyba będzie tak dopiero w 2015 roku - dodaje.

W I połowie 2013 roku Boryszew miał 2,44 mld zł przychodów, z czego 47,6 mln zł zysku operacyjnego i 25,5 mln zł zysku netto. W samym drugim kwartał przychody ze sprzedaży grupy wyniosły 1,052 mld zł i były o 16,5 procent niższe w ujęciu rocznym. Niższe od oczekiwań przychody zanotował segment automotive, a największy spadek przychodów miał miejsce w segmencie plastików dla motoryzacji.

- Segment motoryzacyjny w drugim kwartale nie miał szans poprawić wyników w stosunku do pierwszego i zapewne podobnie będzie w trzecim kwartale. Powtarzalne i wyraźne efekty restrukturyzacji będą widoczne w drugiej połowie 2014 roku - prognozuje prezes. - To segment, który ma największe pole do poprawy wyników - dodaje.

Analitycy oceniając raport finansowy Boryszewa zwracają uwagę na utrzymujące się wysokie zadłużenie grupy. - Zadłużenie wzrosło, za czym stoją dwa duże procesy, czyli Rosja i modernizacja węzła wyrobów cienkich w Koninie. W 2013 mln zł grupa wyda na inwestycje 150-160 mln zł, więc wzrost zadłużenia jest zaplanowany - podkreśla Szeliga.

Czytaj więcej w Money.pl
Mikołaj Budzanowski członikem zarządu spółki giełdowej
Były minister skarbu zasiadł w zarządzie Boryszewa.
Rekomendacja dla Boryszewa w górę. Analitycy...
Analitycy DI BRE podwyższyli rekomendację dla Boryszewa do "kupuj" z "trzymaj".
Prezes: W tym roku liczymy na 'spontaniczne' kontrakty
Boryszew spodziewa się lepszego II półrocza 2013 roku i wzrostu wyników rok później.
przychody, boryszew, brs, piotr szeliga
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie