Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dom Development chce inwestować nie tylko w Warszawie

0
Podziel się:

Deweloper z GPW rozważa zakup gruntów w Krakowie, Poznaniu lub Trójmieście. Na razie inwestuje w stolicy oraz we Wrocławiu.

Jarosław Szanajca, prezes Dom Development
Jarosław Szanajca, prezes Dom Development (Dom Development)
bEKpefIR

Deweloper notowany na GPW opublikował dziś swoje wyniki. Spółka przekazała klientom ponad 350 mieszkań. W trzecim kwartale tego roku rozpoczęła 11 projektów inwestycyjnych w Warszawie i Wrocławiu, ale rozważa również zakup gruntów w innych miejscach Polski. Prezes Jarosław Szanajca (na zdjęciu) mówił, że popytowi na mieszkania w końcówce roku może pomóc zwiększenie limitu cenowego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Dom Development w trzecim kwartale zarobił 15,3 mln złotych. Przychody wyniosły 159,9 mln złotych i wzrosły względem analogicznego okresu roku poprzedniego o prawie 30 procent. Na dobre wyniki wpłynęła duża ilość mieszkań sprzedanych i przekazanych klientom. W tym okresie klucze dostało 374 nabywców. Od początku roku było ich 1340.

Jak mówił prezes Dom Development, kluczowe dla wyniku są właśnie mieszkania, które trafiły już do klientów. - _ Ważne jest zrozumienie, jak deweloperzy rozpoznają swoje wyniki. Do wyniku możemy zaliczyć wyłącznie mieszkania, które zostały przekazane klientom _- mówił dla *Money.pl *Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

bEKpefIT

W okresie trzech kwartałów 2014 roku spółka wprowadziła do realizacji 11 projektów, w których łącznie powstanie 1655 mieszkań. Są to projekty w Warszawie, takie jak Apartamenty Saska nad Jeziorem, Willa Lindego czy Rezydencja Mokotów. We Wrocławiu rozpoczęto m.in. inwestycję Aleja Piastów.

- _ W trzecim kwartale 2014 roku obserwowaliśmy dalszy wzrost sprzedaży mieszkań, który kształtował się na poziomach z ostatniej hossy, przy zbilansowanym poziomie popytu i podaży. Ważnym czynnikiem kreującym popyt są rekordowo niskie stopy procentowe, które sprzyjają decyzjom inwestycyjnym osób korzystających ze wsparcia kredytowego. W minionych trzech kwartałach tego roku uruchomiliśmy rekordowe 11 projektów. Jednocześnie wysoki stan gotówki przy niskim poziomie zadłużenia netto pozwala nam zachować duży potencjał zakupów ziemi i uruchamiania kolejnych inwestycji _- mówił prezes Szanajca.

W tej chwili oferta sprzedaży obejmuje 2504 lokale. W budowie na koniec tego okresu znajdowało się 3128 mieszkań.

Nie wszyscy klienci, którzy zdecydowali się na zakup ostatecznie odebrali mieszkania. Odsetek klientów, którzy zrezygnowali wynosi 5,7 procent.

bEKpefIZ

Na koniec trzeciego kwartału spółka dysponowała gotówką, której wartość wynosiła 343 mln złotych. W tym roku wydała na zakup gruntów około 60 mln złotych wobec planowanych 160-170 mln złotych. W przyszłości spółka chce wybrać się na zakupy także poza stolicę. - _ Przyglądamy się innym miastom. Najlepiej poza Warszawą wygląda teraz Kraków, Trójmiasto i Poznań _ - mówił prezes.

Jakie plany?

Dom Development podtrzymuje swoje plany na kolejny kwartał. Spółka zapowiada, że w ostatnich trzech miesiącach tego roku przekaże klientom około 600 mieszkań. Ich liczba w całym 2014 roku powinna sięgnąć 1950 lokali. Podtrzymano również prognozę dotyczącą zysku.

- _ Podtrzymujemy, że zysk netto w 2014 roku powinien być na podobnym poziomie jak zysk netto w 2013 roku, czyli wyniesie ok. 55 mln zł, może nieco więcej _- powiedział na konferencji Janusz Zalewski, wiceprezes dewelopera.

bEKpefJa

W przypadku marży, deweloper nie spodziewa się, aby pod koniec roku była ona tak wysoka jak w trzecim kwartale. - _ Marża brutto wyniesie nieco powyżej 20 procent, a w całym roku to będzie na poziomie około 19 procent _- dodał Zalewski.

Prezes Szanajca powiedział na konferencji, że obecnie spółka sprzedaje mieszkania z około 20-procentową marżą. Dodał, że popyt w czwartym kwartale może być wspomagany przez zwiększenie limitu cenowego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKpefJu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)