Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dominik Libicki nie będzie szefem Cyfrowego Polsatu

0
Podziel się:

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, złożył rezygnację. Z firmą był związany od 1995 roku, a przewodnictwo w niej otrzymał 6 lat później. Analitycy patrzą z obawą na te zmiany.

Dominik Libicki, były prezes Cyfrowego Polsatu.
Dominik Libicki, były prezes Cyfrowego Polsatu. (Andrzej Stawinski/REPORTER)
bEILsvcR

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, złożył rezygnację. Powodem decyzji była niezgodność stanowisk co do sposobów realizacji strategicznych celów grupy. Z firmą był związany od 1995 roku, a przewodnictwo w niej otrzymał 6 lat później. Analitycy komentują, że zmiany w Cyfrowym Polsacie negatywnie wpłyną na wycenę spółki.

Aktualizacja 12:05

_ - Dominik Libicki, prezes zarządu, po dwudziestoletnim okresie pracy w Grupie Polsat złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu spółki, ze skutkiem na dzień 28 października 2014 roku. Powodem rezygnacji jest brak zgodności stanowisk co do sposobów realizacji strategii Grupy Cyfrowy Polsat _ - napisano w raporcie.

bEILsvcT

Rada Nadzorcza na wtorkowym posiedzeniu przyjęła rezygnację i powołała na stanowisko prezesa Tomasza Gillnera-Gorywodę.

Dominik Libicki rozpoczął współpracę z Polsatem w 1995 roku. Funkcję prezesa Cyfrowego Polsatu objął w 2001 roku. Początkowo przedsięwzięcie którym kierował nie było rentowne, a w tej chwili jest to jedna z największych platform cyfrowych w Polsce. W tej chwili ma ona 4,26 mln klientów płatnej telewizji.

- _ Jestem dumny, że miałem możliwość uczestniczyć w tak wspaniałym projekcie jak budowa pozycji, potęgi i sukcesu Grupy Polsat. Prezesem Cyfrowego Polsatu zostałem w 2001 roku, kiedy nikt na rynku mediów nie dawał nam szans powodzenia _ - mówił Libicki.

Cyfrowy Polsat to także telefonia komórkowa. Spółka przejęła w tym roku formalną kontrolę nad Polkomtelem. W planach jest również przejęcie Midasa. Jest to spółka kontrolowana przez Solorza-Żaka, która udostępnia Cyfrowemu Polsatowi i Polkomtelowi nadajniki LTE.

bEILsvcZ

Elementem który wywołał niezgodność stanowisk były dodatkowe usługi, jakie miałby oferować Plus i Cyfrowy Polsat. Wiązałoby się to z mocno obciążającymi spółkę inwestycjami.

Libicki był także od tego roku wiceprezesem Polkomtela. Były prezes Cyfrowego Polsatu zasiadał także w radzie nadzorczej Polsatu i był prezesem spółki INFO-TV-FM. Dodatkowo od lutego 2005 roku jest wiceprezesem Związku Pracodawców Prywatnych. Organizacja działa w ramach Polskiej Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m281351.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/spolka-dnia/artykul/spolka-dnia-dominik-libicki-zegna-sie-z,87,0,1648215.html) *Spółka dnia: Mocny spadek akcji po rezygnacji prezesa * Powodem odejścia jest "niezgodność stanowisk co do sposobów realizacji strategii grupy".

W latach 2005-2006 był członkiem, a w latach 2006–2008 wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o. Dawniej był to operator sieci Era, dziś T-Mobile. Od 1999 do 2011 roku zajmował stanowisko w radzie nadzorczej spółki Polskie Media, będącej nadawcą kanałów TV4 i TV6. Libicki jest absolwentem wydziału Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Odbył również szkolenie dla członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa organizowane przez Ministerstwo Gospodarki.

bEILsvda

_ - Dominik Libicki poświęcił Grupie Polsat wiele lat swojego życia, był jej współtwórcą i współautorem sukcesu przede wszystkim Cyfrowego Polsatu. Dzięki dotychczas wykonanej pracy przyszłość naszej grupy jest niezagrożona i ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju _ - poinformował cytowany w komunikacie Zygmunt Solorz-Żak.

Mało optymistyczne prognozy

Zdaniem analityków rezygnacja Dominika Libickiego z funkcji prezesa Cyfrowego Polsatu jest zaskakująca i może zostać negatywnie odebrana przez rynek. Dodają, że istnieją obawy, iż punkt ciężkości biznesu spółki przesunie się z mediów do telekomunikacji, co może mieć negatywny wpływ na jej wycenę.

_ - Informacja o odwołaniu prezesa Libickiego jest zaskakująca. Tym bardziej, że został on w połowie maja wiceprezesem Polkomtelu. Tempo zmian w zarządzie może wywołać spekulację inwestorów, dotyczącą dalszych planów właścicieli grupy Cyfrowy Polsat _ - powiedział Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

bEILsvdb

_ - Wspomniane obawy rynku mogą się wiązać chociażby z możliwością szybszego przejęcia grupy Midas, bądź realizacji innego projektu akwizycyjnego, który nadmiernie by obciążył bilans spółki i rzutowałby na decyzje o dywidendzie. Dlatego też, spodziewałbym się dziś negatywnej reakcji inwestorów _ - dodał.

Zdaniem Włodzimierza Gillera z DM PKO BP odejście Dominika Libickiego rodzi obawy, co do realizacji dotychczasowej strategii przez Cyfrowy Polsat.

_ - Dominik Libicki był architektem sukcesu rynkowego Cyfrowego Polsatu i przejrzystości pod względem ładu korporacyjnego. Jego odejście stawia znak zapytania co do przyszłej strategii i rozwoju spółki _ - napisał Giller w porannym komentarzu.

W podobnym tonie wypowiada się Łukasz Wachełko z Wood & Company.

bEILsvdc

_ - Informację o rezygnacji Dominika Libickiego odbieram negatywnie. Z jednej strony, trzeba powiedzieć, że był on głównym autorem sukcesu Cyfrowego Polsatu. Przez ostatnie 20 lat to co spółka zrobiła w części satelitarnej i sprawne przejęcia Telewizji Polsat to w dużej części jego zasługa _ - powiedział Wachełko.

Analityk Wood & Company dodał, że istnieją obawy, iż punkt ciężkości biznesu spółki przesunie się z mediów do telekomunikacji, co może mieć negatywny wpływ na jej wycenę.

_ - Drugim negatywem jest to, że Cyfrowemu Polsatowi szefować będzie osoba, która była odpowiedzialna za telekomunikację. A jeśli spojrzymy na wycenę Cyfrowego Polsatu, to jest on nadal wyceniany na wskaźnikach wyższych od spółek telekomunikacyjnych, bowiem jest nadal postrzegany jako biznes mediowy _ - powiedział.

_ - Teraz odejście prezesa, związanego z mediami, a przyjście osoby związanej z telekomunikacji może spowodować przesunięcie środka ciężkości biznesu Cyfrowego Polsatu, a przez to, jak wcześniej wspomniałem także i obniżkę wyceny spółki _ - dodał.

We wtorek wieczorem Cyfrowy Polsat poinformował, że jego prezes Dominik Libicki złożył rezygnację z pełnionej funkcji z powodu niezgodności stanowisk co do sposobów realizacji strategii grupy. Libicki był związany z Grupą Polsat od 1995 roku.

Spółka podała ponadto, że jej nowym prezesem został Tomasz Gillner-Gorywoda, który od 2011 r. pełnił funkcję prokurenta i dyrektora generalnego w Polkomtelu.

Tomasz Gillner-Gorywoda ma 56 lat. Jest absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego i podyplomowych studiów zarządzania Uniwersytetu Monash w Melbourne. Od wielu lat zaangażowany był w organach zarządczych spółek z grupy Elektrimu. Od 2011 roku pełnił funkcję prokurenta i dyrektora generalnego w Polkomtelu.

Notowania akcji Cyfrowego Polsatu podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na starcie dzisiejszej sesji akcje spółki mocno traciły. Pojedynczy papier jest po dwóch godzinach sesji wyceniany o ponad 5,5 procent niżej niż jeszcze wczoraj. Opinię analityka na temat Cyfrowego Polsatu oraz bieżącej sytuacji na rynku akcji przeczytasz w komentarzu giełdowym.

Czytaj więcej w Money.pl

bEILsvdu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)