Notowania

pkp
03.04.2013 14:34

Druga co do wielkości inwestycja Intercity

Koleje kupują 20 nowoczesnych pociągów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stawinski/Reporter)

Cztery oferty wpłynęły w przetargu rozpisanym przez PKP Intercity na 20 nowoczesnych pociągów. Spółka jest gotowa wydać około 1,5 mld zł. Najdroższą ofertę złożyło ma konsorcjum firm Stadler Polska i Newag - opiewa ona na ponad 1,6 mld zł. Najniższą - o wartości około 1,4 mld zł - złożyły Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Pozostałe dwie oferty pochodzą od bydgoskiej Pesy i hiszpańskiego producenta CAF.

Teraz komisja przetargowa sprawdzi dokumenty pod względem formalnym. Przy ocenie komisja będzie brała pod uwagę sumaryczną cenę - koszt pojazdu i koszt utrzymania przez 15 lat - oraz parametry techniczne pociągu. Na zakup pociągów i ich utrzymanie PKP Intercity przeznaczyło ponad 2,1 mld zł brutto. Spółka chce sfinansować inwestycję z środków własnych oraz z funduszy unijnych.

Przewoźnik chce skierować nowe pociągi na trasy Warszawa - Bydgoszcz, Olsztyn - Kraków, Gdynia - Katowice (przez Łódź) oraz Kraków - Szczecin, przez Łódź i Poznań. Przewoźnik wymaga, aby pociągi były przystosowane do prędkości nie mniejszej niż 160 km/godz. i spełniały wymagania europejskiego systemu sterowania ruchem ERTMS.

To druga co do wielkości inwestycja PKP Intercity - w maju 2011 r. przewoźnik kupił od koncernu Alstom 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz. Ich koszt sięgnął około 400 mln euro, a cały kontrakt, w który wliczono również budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. opiewał na 665 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolej ma pieniądze, ale ich nie wydaje Kolejarze zakontraktowali ponad 54 procent unijnych pieniędzy na kolej na lata 2007-2013. To znacznie więcej, niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal mało.
Fundusz wyda ponad miliard złotych. Na co? Planowane tegoroczne wydatki z Funduszu Kolejowego sięgną około 1 mld 231,79 mln złotych - wynika z programu wykorzystania środków funduszu, zatwierdzonego przez rząd.
Tagi: pkp, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz