Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
29.09.2014 11:30

Dywidenda banków z GPW. KNF ustala zasady

Jest najnowszy komunikat Komisji Nadzoru Finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KNF)

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że banki będą mogły wypłacić sto procent zysku za 2014 rok w formie dywidendy. Oczywiście nie wszystkie - poinformował Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF (na zdjęciu).

_ - Zasady dotyczące polityki dywidendowej banków będą ustalane w listopadzie, gdy będą znane wyniki badania jakości aktywów sektora bankowego, stress-testów europejskich i gdy będziemy dysponowali wynikami po trzech kwartałach _ - powiedział w poniedziałek Kwaśniak.

_ - W dobrych bankach nie było w ostatnim roku ograniczeń, jeśli chodzi o wypłatę z bieżących zysków, banki mogły wypłacać nawet sto proc. zysków. Wydaje mi się, że dobre banki i w tym roku będą miały taką możliwość _ - dodał.

W grudniu 2013 roku KNF dopuściła banki, które spełniały określone kryteria, do wypłaty dywidendy z całego zysku wypracowanego w 2013 r.

Do 100 proc. zysku mogły wypłacić banki, których między innymi współczynnik wypłacalności był powyżej 12 proc., współczynnik Tier 1 powyżej 9 proc., a ocena BION ogólna była nie gorsza niż 2,5.

Kto płaci najwięcej?

Jedną z najwyższych dywidend wśród banków za ubiegły rok wypłacił Pekao SA - 9,96 zł na akcję, co dało w sumie 2,614 miliarda złotych, czyli niemal 94 procent zysku netto za cały rok. Jeszcze więcej, bo ponad 99 procent z zysku wypłacił Handlowy, czyli ponad 934 miliony złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: banki, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz