Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dywidenda w Bogdance. Jest decyzja w sprawie podziału zysku

0
Podziel się:

Bogdanka wypłaci akcjonariuszom wyższą dywidendę niż planowano.

Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki
Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki (Bogdanka S.A.)

Grupa Lubelskiego Węgla Bogdanka zmaga się z problemami na rynku węgla. Spadają zyski, a spółka zamiast pozostawić pieniądze, wypłaca prawie 120 milionów złotych w formie dywidendy. Na rachunkach posiadaczy akcji pojawią się one 8 października.

Akcjonariusze zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przeznaczeniu 119,05 mln zł z zysku netto za ubiegłego roku, wynoszącego 272,94 mln zł, na dywidendę, co da wypłatę w wysokości 3,5 zł na akcję. Pozostała część zostanie w spółce.

Bogdanka jest znacznie bardziej hojna niż mogło się wydawać. Na początku czerwca zarząd zaproponował wypłatę 102,04 mln zł, co dałoby wypłatę 3 zł na akcję.

LW Bogdanka - notowana na GPW i wchodząca w skład indeksu największych spółek WIG20 - miała na koniec 2014 roku 16,6 procent udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9 procent w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Zysk grupy wyniósł 272 miliony złotych wobec 329 milionów w 2013 roku. Wszystko wskazuje na to, że spadkowy trend w wynikach utrzyma się aż do 2017 roku.

Notowania akcji Bogdanki na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Jak pokazują notowania akcji, inwestorzy odwracają się od spółki pogrążonej przez narastające problemy na rynku węgla. Notowania Bogdanki znalazły się na kilkuletnich minimach. Jedna akcja wyceniana jest poniżej 60 złotych, podczas gdy jeszcze na początku roku cena dochodziła do 100 złotych.

Zarząd już podjął kroki mające ograniczyć negatywny wpływ spadających cen na działalność. Prezes Zbigniew Stopa zapowiedział ograniczenie produkcji węgla znacznie poniżej mocy produkcyjnych.

- Sytuacja na polskim rynku węgla nadal pogarsza się. Ma to związek z utrzymującą się nadpodażą węgla oraz agresywną polityką cenową ze strony dotowanej przez rząd Kompanii Węglowej. Skutkiem powyższych czynników jest zagrożenie ograniczania wolumenów sprzedaży do odbiorców Bogdanki w 2015 roku, a być może i w dalszej perspektywie czasowej. W tej chwili oceniamy, że nasze możliwości sprzedażowe na ten rok to 8,5 mln ton, czyli znacznie poniżej naszych mocy produkcyjnych - powiedział prezes, cytowany w komunikacie z 10 czerwca.

Bogdanka analizuje dwa podstawowe scenariusze w kontekście planowanej (do końca czerwca) aktualizacji strategii. Pierwszy ze scenariuszy - rozwojowy - zakłada docelowe wydobycie na poziomie 10-12 mln ton węgla rocznie. Drugi scenariusz - konserwatywny - zakłada trudne warunki rynkowe i wydobycie na poziomie 8-9,5 mln ton, dostosowywane do możliwości sprzedażowych. W tym scenariuszu spółka może ograniczyć nakłady inwestycyjne do średnio ok. 450 mln zł rocznie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)