Notowania

dane osobowe
28.01.2015 06:41

Dzień Ochrony Danych. Walka z terroryzmem to zagrożenie dla prywatności

Wykorzystujemy sytuację, w której pojawia się lęk przed zagrożeniami terrorystycznymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe GIODO)

Międzynarodowy Dzień Ochrony Danych obchodzony w Unii w atmosferze ożywionej debaty o prywatności. Powodem jest walka z terroryzmem i proponowane przepisy dotyczące gromadzenia danych pasażerów linii lotniczych.

Dyskusja powróciła po atakach w Paryżu. Słychać było apele o przyspieszenie prac nad przepisami, które zagwarantują służbom specjalnym i policji szerszy dostęp do danych.

_ - Trochę wykorzystujemy sytuację, w której pojawia się lęk przed zagrożeniami terrorystycznymi, żeby przekazać jeszcze większą liczbę informacji i danych _ - skomentował zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych Wojciech Wiewiórowski.

Prace nad przepisami utknęły w ubiegłym roku w Parlamencie Europejskim. Większość europosłów uznała bowiem, że stanowią one zagrożenie dla prywatności. Przepisy krytycznie ocenił też Wojciech Wiewiórowski.

Na razie nikt nie udowodnił, że dane, o które zabiegają służby mogą być naprawdę potrzebne przy wyszukiwaniu wielu terrorystów - podkreślił zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Parlament Europejski ma wrócić do dyskusji na temat przepisów w przyszłym miesiącu. Ale europosłowie są podzieleni. Zielone światło dla prac chętni daliby chadecy i konserwatyści, sceptyczna jest lewica.

GIODO powinien mieć większe kompetencje

Dane stały się walutą cyfrowego świata, ktoś musi to kontrolować. To zadanie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Fundacja Panoptykon uważa, że GIODO powinien mieć większe kompetencje.

Zdaniem Katarzyny Szymielewicz, generalny inspektor powinien dostać nowe narzędzia, które będą silnymi argumentami w rozmowach z dużymi firmami. Chodzi chociażby o sankcje finansowe, takie jak nakłada chociażby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. GIODO obecnie może nałożyć tylko niewielką karę ponaglającą na ludzi czy instytucje, które ignorują jego decyzje.

Mówi się teraz w strukturach europejskich o wzmocnieniu kompetencji inspektorów. Chodzi przede wszystkim o budowę działów IT, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z bezprawiem w cyberświecie. Mowa też o możliwości międzynarodowego ścigania firm a nawet nakładania kar w wysokości do 5 procent globalnego obrotu.

Dzisiaj też GIODO nie może kontrolować informacji niejawnych, czyli wszelkich spraw związanych z działalnością służb specjalnych, a także częściowo policji. Inspektor nie ma też wglądu do spraw kościoła, a co przecież jest uregulowane w Konkordacie. Największy problem zdaje się być jednak z kontrola firm informatycznych. To w większości przedsiębiorstwa zagraniczne, które mają swoje serwery poza Polską. GIODO nie może wnikać w sposoby przetwarzania posiadanych przez nie danych.

Tylko w 2013 roku do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wpłynęło blisko 5 tysięcy pytań z prośbą o interpretację przepisów. Było też 1879 skarg od obywateli i 173 przeprowadzonych kontroli.

Czytaj więcej w Money.pl
Wydarzenia polityczne, które zmienią świat... Są tygodnie, w których nic się nie dzieje, a dziennikarze telewizyjni desperacko muszą poszukiwać elektryzujących wiadomości.
UE zaostrzy sankcje wobec Rosji? "Powinna" Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być _ świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji _.
Instytucja Wiodąca ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Międzynarodowi eksperci Banku Światowego ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego są zgodni, że Polska potrzebuje silnej Instytucji Wiodącej do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD).
Tagi: dane osobowe, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz