Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzień strajku w JSW to strata 30 milionów. Ale firmie nie opłaca się ugiąć

0
Podziel się:

Jeśli ulegniemy protestującym, stracimy możliwość zaoszczędzenia ponad pół miliarda złotych - poinformowała JSW w komunikacie.

Dzień strajku w JSW to strata 30 milionów. Ale firmie nie opłaca się ugiąć
(Andrzej Stawiński/Reporter)

Jeśli Jastrzębska Spółka Węglowa zgodzi się na postulaty zgłoszone przez strajkujących, to straci możliwość zaoszczędzenia ponad pół miliarda złotych - poinformowała spółka, której prezesem jest Jarosław Zagórowski (na zdjęciu). Dodatkowo efektem rozpoczętego w środę strajku będzie strata 30 milionów złotych przychodu dziennie - alarmuje firma.

W związku z fatalną sytuacją w polskim górnictwie zarząd JSW tydzień temu ogłosił plan naprawczy spółki. Jego postulaty to między innymi zamrożenie płac w 2015 roku, rozłożenie _ czternastki _ za 2014 rok na raty, zmniejszenie deputatu węglowego i rezygnacja z dopłat do zwolnień lekarskich. W związku z tym JSW wypowiedziała 21 stycznia trzy porozumienia zbiorowe. Tylko tak, jak przekonuje zarząd, uda się uniknąć zwolnień w liczącej 26 tysięcy pracowników firmie i likwidacji zakładów pracy.

Górnicy nie zgadzają się na proponowane przez JSW zmiany. We wtorek zakończyło się referendum, w którym opowiedzieli się za strajkiem. W środę zaczęli protest i wstrzymali wydobycie.

Związkowcy sformułowali pięć postulatów do zarządu JSW. Domagają się m.in. rezygnacji z planów zwolnienia dziewięciu liderów związkowych za styczniowy strajk w Budryku. Chcą odwołania zarządu JSW, któremu zarzucają nieudolność, i powołania nowego.

Kolejny postulat dotyczy wycofania decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych obowiązujących w spółce. Następny postulat to objęcie pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice od 1 sierpnia takimi samymi zasadami, na jakich zatrudnieni są pracownicy pozostałych kopalń JSW. Ostatnie żądanie to likwidacja spółki JSW Szkolenia i Górnictwo i przyjęcia osób tam zatrudnionych bezpośrednio do JSW.

_ Rrealizacja postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną według wstępnych wyliczeń, oznacza dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej wycofanie się z programu oszczędnościowego, który może przynieść oszczędności w wysokości ok. 517 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. To z kolei uniemożliwi spółce zrównoważenie wydatków z przychodami i poprawienie w sposób trwały efektywności pracy poprzez zmianę jej organizacji - na wzór kopalni Silesia. _

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład wchodzi obecnie 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek oraz Zakład Logistyki Materiałowej.

Zobacz giełdowe notowania JSW w ciągu ostatnich trzech miesięcy:

Do ważniejszych spółek powiązanych kapitałowo z JSW SA należą: JSW KOKS SA, Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze _ Victoria _ SA, Spółka Energetyczna _ Jastrzębie _ SA, Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Kolejowa Sp. z o.o., Polski Koks SA oraz JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o.

Po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa kapitałowa JSW notowała 302 mln zł straty. Całoroczny wynik również będzie ujemny, podczas gdy jeszcze w 2011 r. grupa miała 2 mld zł zysku.

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m322285.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie-gornictwo-zwiazkowcy-ostrzegaja-bez,122,0,1688698.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Górnicy żądają rozmów i grożą protestami 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m322106.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/polskie-gornictwo-jest-od-lat-w-zapasci,40,0,1688616.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejna próba modernizacji górnictwa. Plan 3. [ (
http://static1.money.pl/i/h/118/m322934.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie-gornictwo-jest-plan-ratowania,162,0,1688482.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jest plan ratunkowy dla polskiego górnictwa 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/126/m219006.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/jsw-bedzie-strajkowac-padly-prawdopodobne,219,0,1698523.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) JSW będzie strajkować? Padły daty _
_ _

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)