Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

EFL dostał gigantyczną pożyczkę z EBI

0
Podziel się:

Z tych pieniędzy sfinansowany będzie preferencyjny leasing dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Radosław Kuczyński, prezes EFL
Radosław Kuczyński, prezes EFL (T. Sąsiada/Money.pl)

Europejski Fundusz Leasingowy otrzymał pożyczkę 50 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Z tych pieniędzy sfinansowany będzie preferencyjny leasing dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W sumie EFL dostał od EBI już 530 mln euro.

W ramach umowy będzie można dokonać leasingu środków trwałych,czyli pojazdów, maszyn, urządzeń, sprzętu czy oprogramowania używanego do prowadzenia działalności.

Umowę dotyczącą pożyczki właśnie dziś podpisał prezes EFL Radosław Kuczyński oraz László Baranyay, wiceprezes EBI, odpowiedzialny za operacje banku w Polsce. Produkt będzie dostępny od 3 lutego. Będzie o 0,7 procenta tańszy niż standardowa oferta leasingowa.

Dla kogo?

Oferta kierowana jest do firm z sektora MSP, a więc zatrudniających nie więcej niż 250 osób. Ale to nie jedyne kryteria. Firmy, które będą chciały skorzystać z preferencyjnego leasingu powinni spełnić jeden z trzech warunków:

- w okresie ostatnich 6 miesięcy zatrudnili przynajmniej jedną młodą osobę (15-24 lat)

- oferują kształcenie zawodowe lub staże/ programy szkoleniowe dla młodych osób

- podpisali umowę o współpracy z instytucją odpowiadającą za kształcenie (np. uniwersytetem, technikum, szkołą zawodową) o zatrudnianiu młodych osób (np. podczas letnich praktyk).

Jest to spowodowane tym, że celem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, jest wsparcie i pobudzenie zatrudnienia młodych osób. Właśnie temu służy realizowany w kilku krajach europejskich program „Praca dla Młodych”, w ramach którego została udzielona pożyczka.

- _ Obciążenia, na które są narażone polskie firmy, łączą się z trudnościami młodych ludzi na rynku pracy _- tłumaczy Radosław Kuczyński. - _ Uważam, że dzięki naszej inicjatywie, firmy zyskają podwójnie, ponieważ otrzymają dobre finansowanie oraz zachętę do wykształcenia wartościowych pracowników. Zysk tej ostatniej grupy jest ewidentny. _

- _ Bezrobocie wśród młodzieży jest jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą, a także Polską _ - podkreśla László Baranyay, wiceprezes EBI. - _ Dążąc do rozwiązania kryzysu zatrudnienia EBI ułatwia dostęp do finansowania, które sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i jest siłą napędową wzrostu gospodarczego _ - tłumaczy założenia działania Europejskiego Banku Inwestycyjnego jego wiceprezes.

Pozostałe kryteria, które trzeba spełnić: Oferta dotyczy małych i średnich firm, które spełniają wszystkie kryteria z poniższej listy: - Zatrudniają mniej niż 250 osób; - Wykazują obroty roczne równe lub mniejsze niż równowartość 50 mln euro i/lub sumę aktywów równą lub mniejszą niż równowartość 43 mln euro - Są podmiotami prywatnymi - Działają w sektorach dopuszczonych do finansowania przez współfinansujące instytucje Z finansowania wykluczone są firmy działające w rolnictwie, górnictwie, produkcji i sprzedaży broni, działalności związanej z energią atomową, produkcji i handlu wyrobami tytoniowymi i alkoholowymi, w usługach finansowych i ubezpieczeniowych, hazardzie, pornografii, czy takich, których działalność związana jest ze wznoszeniem oraz handlem nieruchomościami. Wsparcie dla 15 tysięcy firm

Początki współpracy EFL z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym sięgają 2007 roku. W sumie EBI wsparł już EFL kwotą 530 mln euro.

Od początku współpracy z EBI w ramach leasingu europejskiego zostało zawartych ponad 23 tys. umów leasingowych, podpisanych przez 15 tys. klientów. Łączna kwota funduszy przekazanych leasingobiorcom w ramach tych umów wyniosła ponad 2,8 mld złotych.

Najczęstszymi beneficjentami produktu EFL, współfinansowanego przez EBI są przedsiębiorstwa działające w sektorach transportowym (21 proc. klientów) oraz sprzedaży (20 proc.). Znaczące kwoty trafiły również do firm z sektorów: usług (17 proc.) oraz przemysłu (15 proc.).

Europejski Fundusz Leasingowy ma podobną umowę z Bankiem Rozwoju Rady Europy. Finansowanie dla firm jest tu również przekazywane w formie Leasingu Europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)