Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu. Inwestycja warta 200 mln euro

0
Podziel się:

Nowy zakład ma zostać oddany do eksploatacji w 2018 roku.

Timo Karttinen, prezes Fortum
Timo Karttinen, prezes Fortum (mat. prasowe)
bEISUwSt

Fortum zdecydowało o budowie w Zabrzu nowej elektrociepłowni. Całkowita wartość inwestycji wyniesie około 200 milionów euro.

Nowy zakład ma zostać oddany do eksploatacji w 2018 roku. Budowa ma się rozpocząć do końca tego roku, ale zależeć to będzie m.in. od uzyskania pozwolenia środowiskowego.

Elektrociepłownia ma być wielopaliwowa, będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym (RDF) z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ma produkować ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu. Możliwości produkcyjne wyniosą 220 MW mocy, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej.

bEISUwSv

Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie ok. 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Zakład będzie zaopatrywać w ciepło sieciowe blisko 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

Nowa elektrociepłownia ma zastąpić jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu.

Fortum działa w Polsce od 2003 roku. Do firmy należą obecnie cztery elektrociepłownie (w Bytomiu, Częstochowie, Świebodzicach i Zabrzu) wytwarzające ciepło i energię elektryczną w skojarzeniu oraz ponad 800 kilometrów sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło do 360 tysięcy gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Całkowite możliwości produkcyjne Fortum w Polsce wynoszą ponad 200 MW (energia elektryczna) i 1 100 MW (ciepło). W Polsce Fortum zatrudnia blisko 600 pracowników.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEISUwSW
business news
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)