Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea będzie sprzedawała prąd w Niemczech

0
Podziel się:

Na krajowym rynku grupa notuje coraz lepsze wyniki.

Enea będzie sprzedawała prąd w Niemczech
(Materiały prasowe)
bEJUsyJN

Polska grupa energetyczna Enea, poprzez swoją spółkę zależną, będzie sprzedawała energię elektryczną na rynku niemieckim. Już zapowiada, że niemiecki rynek to dopiero początek ekspansji za granicę i planuje rozwój działalności w kolejnych europejskich krajach.

Enea będzie sprzedawała energię zarówno na tak zwanym rynku SPOT, czyli takim, gdzie prąd będzie można zamówić zaledwie z godzinnym wyprzedzeniem, jak i na rynku dostaw terminowych, gdzie zapotrzebowanie trzeba zgłosić o wiele wcześniej.

Grzegorz Kinelski, wiceprezes Enei uważa, że dzięki odpowiedniemu dostosowaniu strategii handlowych spółka pozyska nowe kompetencje i doświadczenie dla jeszcze lepszego przygotowania się do zachodzących zmian na rynku energii w Europie.

bEJUsyJP

Enea swoje plany w Niemczech będzie realizowała dzięki członkostwu swojej spółki zależnej na giełdzie EEX (European Energy Exchange) oraz EPEX SPOT (European Power Exchange).

Spółka notuje na polskim rynku coraz wyższą sprzedaż, co potwierdzają wyniki po pierwszych trzech miesiącach tego roku. Enea zarobiła 262,73 mln zł wobec 210,5 mln zł rok wcześniej. Przychody przekroczyły 2,44 mld zł.

Wyniki kwartalne grupy Enea (w tys. zł)

bEJUsyJV

Co ciekawe, wzrostowi przychodów ze sprzedaży prądu o 2 proc. towarzyszy niższa produkcja energii elektrycznej o 6 proc. Wyższą sprzedaż grupa zanotowała w grupie odbiorców detalicznych (+124 mln zł), przy wzroście średniej ceny sprzedaży o 6,3 proc. Spadły przychody z obrotu hurtowego energią (-106 mln zł).

Grupa Enea wyprodukowała o 23 proc. więcej energii cieplnej. Z tytułu jej sprzedaży osiągnięto o 54,5 proc. wyższy przychód niż rok wcześniej (+36 mln zł), co wiąże się z przejęciem MPEC Białystok i wzrostu średniej ceny sprzedaży o 4,1 proc.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEJUsyKq
business news
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)