Notowania

Przejdź na
enea
12.11.2014 14:50

Enea zainteresowana przejęciem spółki PKP? Nie tylko

Według przedstawicieli Enei, jeszcze w tym roku firma może przejąć farmy wiatrowe oraz wyemitować obligacje o wartości od 500 milionów do miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)
Krzysztof Zamasz, prezes zarządu Enei

Enea nie wyklucza udziału w prywatyzacji spółki PKP Energetyka. Według jej przedstawicieli, jeszcze w tym roku firma może przejąć farmy wiatrowe oraz wyemitować obligacje o wartości od 500 milionów do miliarda złotych.

_ - Jeśli będzie prywatyzacja PKP Energetyka, to pewnie pobierzemy dokumenty, przebadamy i podejmiemy decyzję, czy składać ofertę _ - powiedział prezes Enei Krzysztof Zamasz. _ - Widzimy pewne synergie np. w dystrybucji. Na razie mamy jednak za małą wiedzę _ - dodał.

Grupa PKP przygotowuje się do prywatyzacji PKP Energetyka. Wybrała już doradców i rozpoczęła badanie vendor due diligence. Pod koniec tego roku chciałaby formalnie zaprosić do procesu inwestorów zainteresowanych przejęciem spółki.

To jednak nie koniec planów Enei na ostatnie miesiące tego roku. - _ Jest dość duże prawdopodobieństwo, że do końca roku dopniemy zakup farm wiatrowych o mocy od 80 do 90 MW _ - powiedział natomiast Paweł Orlof, wiceprezes Enei.

Dodał, że spółka prowadzi około 7 projektów OZE (odnawialne źródła energii, przyp.red.) w _ dość dużym stadium zaawansowania _. Powtórzył, że spółka jest nadal _ w grze _ w sprawie przejęcia Energetyki Cieplnej Opolszczyzny i KPEC w Bydgoszczy.

Skąd weźmie pieniądze na potencjalne akwizycje? Według Dalidy Gepfert, wiceprezes spółki do spraw finansowych, mogą być one finansowane z emisji obligacji. Jak uściśliła, w grę wchodzą pięcioletnie obligacje o wartości od 500 milionów do miliarda złotych.

_ - Na początku grudnia powinniśmy podjąć wewnętrzną decyzję w sprawie akwizycji. Ze sprzedażą obligacji chcielibyśmy wtedy zdążyć przed świętami. Jest teraz bardzo dobry moment, rynek ma dużą nadpłynność _ - powiedziała wiceprezes energetycznej spółki.

Dziś Enea pochwaliła się swoimi wynikami finansowymi za trzeci kwartał. Z najnowszego raportu wynika, ze jej zysk netto w okresie lipiec-wrzesień wyniósł 211,7 miliona złotych, wobec 207,2 miliona złotych w analogicznym okresie 2013 roku.

Wyniki spółki okazały się jednak zdecydowanie lepsze od prognoz analityków. Oczekiwania, sondowanych przez PAP, ekspertów mieściły się w przedziale od 123 do 168,1 miliona złotych. Średnia to 150,1 miliona złotych. Firma zarobiła więc na poziomie netto ponad 40 procent więcej od prognoz.

Enea jest - oprócz Polskiej Grupy Energetycznej, Tauronu i Energi - jedną z czterech największych firm energetycznych w Polsce. Pod względem wytwarzania energii (dane za 2013 rok), z 8-procentowym udziałem w rynku, jest numerem trzy za PGE (38 proc.) i Tauronem (13 procent).

Jeśli chodzi o dystrybucję energii elektrycznej do odbiorców końcowych, to szacunkowe udziały w rynku na koniec 2013 roku wyglądały następująco: Tauron (37 proc.), Polska Grupa Energetyczna (26 proc.), Energa (17 proc.) i Enea (14 procent).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: enea, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz