Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea obawia się dalszych spadków cen węgla

0
Podziel się:

Trudne warunki w jakich działa spółka nie powinny wpłynąć na realizację strategicznych projektów. - Realizacja bloku w Kozienicach przebiega zgodnie z planem - zapewnia członek zarządu.

Enea obawia się dalszych spadków cen węgla
(materiały prasowe)
bEEqmsTF

Analizy Enei sugerują możliwość spadku cen węgla w przyszłym roku, a to może negatywnie odbić się na cenach energii. Sytuacja już teraz nie jest najlepsza, co widać po wynikach finansowych za pierwsze półrocze. Mimo tego spółka nie zamierza rezygnować z największych inwestycji. W tym roku chce wydać 2,38 mld zł.

_ - Spodziewamy się, że rynkowe ceny węgla w przyszłym roku spadną i będzie też ciśnienie do renegocjacji kontraktów. Myślę, że psychologiczny poziom 10 zł za gigadżul powinien zostać złamany _ - powiedział Krzysztof Zamasz (na zdjęciu). Zauważył jednocześnie, że na rynku ceny energii rosną.

Mimo obecnie trudnej sytuacji w energetyce, w pierwszym półroczu 2013 roku Enea zwiększyła swoje zyski. Przychody grupy wyniosły 4,596 mld zł, a zysk netto 452 mln zł. W porównaniu z danymi za analogiczny okres 2012 roku oznacza to spadek przychodów o 8,5 procent i wzrost zysku netto o 7,1 procent. Całkiem udane wyniki notują segmenty obrotu i dystrybucji, natomiast problemy stwarza segment wytwarzania. Tu wynik na poziomie działalności operacyjnej był gorszy rok do roku o prawie 30 procent. Wpływ na to miały obniżenie rynkowych cen energii, spadek przychodów ze świadectw pochodzenia oraz niższy przydział uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

bEEqmsTH

Oczekiwania analityków co do rentowności spółki były znacznie wyższe od tego, co Enea zaprezentowała w raporcie. Inwestycje w spółce powinny przebiegać jednak zgodnie z planem. Niezagrożony jest czołowy projekt bloku w Kozienicach. - _ Udało się tak skonfigurować roboty między konsorcjum a Eneą Wytwarzanie, że nie mamy opóźnień na budowie i termin realizacji inwestycji, czyli 21 lipca 2017 roku, nie jest zagrożony. Mamy wręcz przyspieszenie prac zaplanowanych na obecny rok _ - powiedział Paweł Orlof, członek zarządu Enei.

Co więcej, spółka zamierza wydać w tym roku na inwestycje 2,38 mld zł. Nakłady na majątek dystrybucyjny mają wynieść 927,4 mln zł, a na wytwórczy 1,38 mld zł. Z tego 1,27 mld zł kosztować mają inwestycje Enea Wytwarzanie (budowa nowego bloku o mocy 1000 MW ma pochłonąć 990 mln zł).

Czytaj więcej w Money.pl
Zysk netto Enei w drugim kwartale przekroczył 140 miliony złotych Analitycy przewidywali, że spółka zarobi 168 mln zł.
Energetyka zachowywała się ostatnio słabo, ale... DI BRE podwyższa rekomendację dla Enei. Obniża ceny docelowe dla PGE, CEZ-u i Tauronu.
Spółka zgłasza zainteresowanie prywatyzacją Enei Taką chęć zgłosiła EP Energy. W 2010 roku składała już ofertę na Energę.
bEEqmsUi
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)