Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Enea zmienia strategię. Potrzebuje 5 miliardów złotych

0
Podziel się:

Inwestycje mają zostać sfinansowane między innymi poprzez emisję obligacji. Na pierwszą transzę można liczyć jeszcze w tym roku.

prezes Enea Krzysztof Zamasz
prezes Enea Krzysztof Zamasz (materiały prasowe)
bECsLvCJ

Rynek energii w Polsce nie ma się najlepiej. Widać to choćby po ostatnim raporcie finansowym Enei, która wykazała w drugim kwartale spadek przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej o 10,3 procent w skali roku do 1,416 mld zł. Energetyczny koncern na czele z prezesem Krzysztofem Zamaszem (na zdjęciu) zapowiada zmiany w strategii.

_ - Budujemy nową strategię i zakładamy, że w jej ramach będziemy potrzebować środków na inwestycje. Jest to dobry moment, żeby przygotować program obligacji o wartości do 5 mld zł _ - ocenia Dalida Gepfert, członek zarządu do spraw finansowych Enei.

_ - Program o wartości do 4 mld zł jest dedykowany do projektu Kozienic, a planujemy również inne inwestycje. Stąd konieczność pozyskania dodatkowych środków _ - dodaje. Prezes Enei Krzysztof Zamasz precyzuje, że do końca roku spółka byłaby w stanie wyjść z pierwszą transzą obligacji.

bECsLvCL

Zmiany w strategii nie powinny dziwić. Sytuacja na rynku energetyki nie jest łatwa. - _ Enea spodziewa się spadku cen węgla w przyszłym roku, co może spowodować presję na renegocjację kontraktów _ - informował ostatnio prezes Zamasz. Choć jak zauważa, ceny energii jeszcze rosną, to niższe koszty jej produkcji mogą przyczynić się do spadku wcześniej wynegocjowanych cen. - _ Spodziewamy się, że ceny spadną i psychologiczny poziom 10 zł za giga dżula powinien zostać złamany _ - dodaje prezes.

Dotychczasowe inwestycje, zgodnie z zapowiedziami spółki są niezagrożone. Realizacja głównego projektu, czyli bloku w Kozienicach przebiega zgodnie z harmonogramem. - _ Udało się tak skonfigurować roboty między konsorcjum a Eneą Wytwarzanie, że nie mamy opóźnień na budowie i termin realizacji inwestycji, czyli 21 lipca 2017 roku, nie jest zagrożony. Mamy wręcz przyspieszenie prac zaplanowanych na 2013 r _ok - komentuje prace budowlane na bloku w Kozienicach Paweł Orlof, członek zarządu Enei.

Chociaż zapowiedzi ze strony przedstawicieli zarządu są całkiem optymistyczne, to jednak nie przekłada się to na oczekiwane przez analityków i ekonomistów wyniki. Zysk grupy wyniósł w drugim kwartale 2013 roku 143,9 mln zł. Konsensus zakładał natomiast 168,3 mln zł. Zawód widać m.in. po reakcjach inwestorów z GPW. Od początku roku papiery potaniały o prawie 10 procent.

Tegoroczne notowania akcji spółki Enea Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bECsLvCR

Z drugiej jednak strony w wynikach widać niewielki progres względem analogicznego okresu poprzedniego roku. Po pierwszym półroczu energetyczna spółka miała 451,71 mln zł zysku przy przychodach na poziomie 4,596 mld zł. W analogicznym okresie 2012 roku grupa miała 422,8 mln zł zysku netto i 5,022 mld zł przychodów. Niepokoi za to jedna z pozycji finansowych - przychody ze sprzedaży energii elektrycznej. W drugim kwartale spadły one o 10,3 procent rok do roku do 1,416 mld zł. Tak dużej zniżce towarzyszył wzrost produkcji energii o 8 procent w skali roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Prestiż i nadzieje. Oto nowi giganci GPW Sprawdź, na co liczą szefowie spółek, dołączających jutro do grona polskich _ blue chipów _.
Enea spodziewa się spadku cen węgla na rynku Niższe ceny surowca mogą spowodować presję renegocjacyjną zawartych kontraktów.
Największe spółki z GPW kontynuują projekt jądrowy Według ustaleń PGE ma pełnić bezpośrednio lub przez podmiot zależny rolę wiodącą w procesie przygotowania i realizacji projektu.
bECsLvDm
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)