Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energa-Operator inwestuje w nową technologię

0
Podziel się:

Mieszkańcy mogą sprawdzać bieżące zużycie energii w portalu internetowym.

Mirosław Bieliński, prezes zarządu Grupy Energa SA
Mirosław Bieliński, prezes zarządu Grupy Energa SA (Lukasz Ostalski/REPORTER)
bECGeJZx

10 proc. klientów spółki Energa-Operator SA ma już zainstalowane liczniki zdalnego odczytu. Firma zamontowała 300 tys. urządzeń. W 2014 roku spółka planuje zainstalowanie kolejnych 350 tys. liczników i wtedy w zasięgu systemu będzie 25 proc. klientów spółki.

Jak poinformowała rzeczniczka spółki Energa-Operator SA Alina Geniusz-Siuchnińska, wkrótce z nowych liczników będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy Brodnicy, Ciechanowa, Koszalina, Ostrowa Wielkopolskiego, Płocka, a także niektórych dzielnic Gdyni i Torunia. Jak wyjaśniła, zainstalowane liczniki zaczną działać dopiero po uruchomieniu stacji transformatorowych średniego napięcia. Oceniła, że może to potrwać od kilku do kilkunastu tygodni od zainstalowania urządzeń.

Po uruchomieniu systemu, mieszkańcy mogą sprawdzać bieżące zużycie energii w portalu internetowym (Portal Klienta oraz demo), a także przez aplikacje mobilne. System umożliwia przekazywanie sprzedawcom energii danych do fakturowania klientów za bieżące zużycie. To pozwala na odejście od tzw. prognozowania zużycia energii. Odczyt zużycia czy zmiana taryfy nie wymaga wizyt przedstawicieli firmy; licznik można również zdalnie załączyć i odłączyć.

bECGeJZz

Energa-Operator rozpoczęła instalację nowych liczników w grudniu 2011 roku. Na bieżąco przesyłane są już dane z ok. 240 tys. urządzeń. Na początku listopada br. Energa-Operator ogłosiła postępowanie zakupowe na 450 tysięcy inteligentnych liczników prądu. W przypadku pomyślnego rozstrzygnięcia zamówienia dostawy liczników powinny się zacząć w I kwartale 2014 r.

Program instalacji liczników inteligentnych jest początkiem budowania systemu inteligentnych sieci energetycznych. Tzw. rozwiązania smart grid firma obecnie testuje na Półwyspie Helskim. Oprócz instalacji liczników, zmodernizowano tam sieć energetyczną, montując m.in. zaawansowane systemy w zakresie automatyki, regulacji i kontroli oraz uruchomiono systemy informatyczne pozwalające na monitorowanie i rekonfigurację sieci energetycznej.

Energa-Operator działa w północnej i środkowej części Polski na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 190 tys. km linii energetycznych. Dostarcza energię do 2,5 mln gospodarstw domowych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 17-proc. udział w rynku dystrybucji energii elektrycznej.

Zgodnie z europejskimi dyrektywami, do 2020 r. wszyscy odbiorcy prądu w UE powinni już mieć inteligentne liczniki, które są jednym z elementów tzw. smart grid, czyli inteligentnej sieci energetycznej. Smart grid pozwala lepiej zarządzać energią, obniżać jej zużycie, zwiększać bezpieczeństwo całego systemu energetycznego oraz korzystać z wielu rozproszonych, nawet niewielkich źródeł energii, co m.in. otwiera drogę do _ przydomowej _ produkcji.

bECGeJZF

Czytaj więcej w Money.pl

bECGeKaa
business news
prosto z firm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)