Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energa
27.06.2013 15:39

Energa dostała kredyt na 800 mln zł. Środki przeznaczy na...

Pozyskane środki posłużą sfinansowaniu części kosztów programu inwestycyjnego Energa Operator na lata 2012-2015. Szacowane są one na około 5,2 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Energa)

*Grupa Energa podpisała z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju umowę kredytową na 800 mln zł. Uzyskane pieniądze mają posłużyć między innymi wdrożeniu zaawansowanego systemu liczników, będącego elementem nowego rozwiązania tzw. _ SmartGrid _. Jest to jeden z projektów w ramach * *wieloletniego programu inwestycyjnego * *wartego 5,2 mld zł. Przy okazji jednak wyraźnie rośnie zadłużenie grupy, a zysk w 2012 roku był znacznie niższy od tego w 2011 roku. *

- _ Kolejne finansowanie udzielone przez tak poważną instytucję jak EBOiR potwierdza skuteczność naszej strategii opierającej się o zasadę umiarkowanego poziomu zadłużenia oraz niskiego ryzyka _ - mówi Mirosław Bieliński (na zdjęciu), prezes zarządu Energa.

Z 800 mln zł, jakie pozyska Energa i Energa Operator, połowę zapewni konsorcjum dwóch banków komercyjnych: PKO BP i ING Bank Śląski. Jest to jedno z głównych źródeł finansowania inwestycji w rozwój sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w ramach wieloletniego programu _ Energa Operator _. Jednym z jego elementów jest projekt SmartGrid.

-_ Inteligentna sieć, czyli SmartGrid, to koncepcja sieci energetycznej integrującej działania uczestników rynku wytwarzania, przesyłu, dystrybucji i wykorzystywania energii elektrycznej. Infrastruktura dystrybucji wraz z powiązanymi z nią technologiami informatyczno-telekomunikacyjnymi pozwala na monitorowanie i zdalne zarządzanie siecią _ - tłumaczy Beata Ostrowska, rzecznik grupy Energa.

Całkowity koszt programu _ Energa Operator _ szacowany jest na około 5,2 mld zł, a zakończenie przewidywane na 2015 rok. Okres dostępności kredytu upływa 29 lutego 2016 roku, a spłata przypada na 18 grudnia 2024 roku. 12-letnie finansowanie oparte jest o zmienną stopę z rynku międzybankowego powiększoną o marżę banków. Kredyt jest niezabezpieczony.

Money.pl zapytało skąd grupa będzie pozyskiwała dalsze środki na finansowanie tak dużego programu inwestycyjnego. - _ Pod uwagę bierzemy różne źródła. Przede wszystkim w grę wchodzą obligacje krajowe, finansowanie z Międzynarodowych Instytucji Finansowych i kredyty z banków komercyjnych _ - mówi rzecznik Energii.

Poprzednio głównym źródłem finansowania były emisje obligacji. We wrześniu zeszłego roku z tego tytułu Energa uzyskała 1 mld zł. Spółka ma też w historii pierwszą emisję euroobligacji o wartości 500 mln euro. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Wartość zleceń kupna siedmiokrotnie przekroczyła dostępną pulę. Euroobligacje zostały sprzedane z rekordowo niskim oprocentowaniem na poziomie 3,25 procent.

Pomimo spadku popytu na energię elektryczną oraz jej cen na rynku krajowym grupa Energa zamknęła 2012 rok wzrostami przychodów do 11 177 mln zł, czyli o 7,8 procent w stosunku do 2011 roku. Nieco słabiej wyglądał za to zysk, który w całym zeszłym roku ukształtował się na poziomie 456 mln zł wobec poprzednio 703 mln zł.

Podstawowe dane finansowe za lata 2011-2012
W mln PLN 2011 2012 Dynamika
Przychody 10 368 11 177 107,80%
Zysk netto 703 456 64,90%
Wydatki inwestycyjne 1 446 1 849 127,90%
Stan środków pieniężnych 1 777 2 069 116,40%
Zadłużenie finansowe 1 949 3 495 179,30%

źródło: Energa

Na to pogorszenie wpływ miały głównie zdarzenia o charakterze jednorazowym. Mowa między innymi o utworzeniu rezerwy na wypadek niekorzystnego wyroku w sprawie spornej z Polskimi Sieciami Energetycznymi (PSE). Poza tym spółka odnotowała w ubiegłym roku niższe wyniki segmentów wytwarzania, przede wszystkim generacji wodnej (pogorszenie warunków hydrologicznych) oraz wytwarzania konwencjonalnego (wzrost kosztów zużycia paliwa przy spadku cen sprzedaży energii).

Grupa już wkrótce najprawdopodobniej trafi na giełdę. Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia, że debiut na GPW może mieć miejsce najwcześniej na przełomie września i października.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK wydał zgodę. Szykuje się duże przejęcie Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Finalizacja transakcji powinna nastąpić w najbliższych tygodniach.
PGE i Energa mają przedwstępną umowę kupna PGE oraz Energa Hydro (spółka zależna Energi) podpisały przedwstępną umowę warunkową z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju dotyczącą nabycia od banku 25 proc. udziałów w spółce Iberdrola Renewables Polska.
PGE ujawnia decyzję w sprawie Energi Po decyzji akcjonariuszy o wyższej dywidendzie oraz w związku z wyrokiem SOKiK transakcja przejęcia Energi jest obecnie niewykonalna.
Tagi: energa, business news, manager, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz