Notowania

energa
24.09.2014 12:29

Energa i Intel wprowadzą nową usługę w sieci

Cel to wdrożenie Internetu Rzeczy i wymiany informacji między urządzeniami, np. sprzętem gospodarstwa domowego za pośrednictwem sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

Rozwiązania służące do zarządzania zapotrzebowaniem na energię mają być jednym z efektów współpracy Intela oraz Grupy Energa, koncentrującej się na rozwoju inteligentnych rozwiązań. Przedstawiciele obu firm ustalili zakres dalszych działań będących efektem podpisanego w sierpniu listu intencyjnego.

Na zdjęciu Mirosław Bieliński, prezes zarządu Energa SA.

W trakcie londyńskiej konferencji Intel Innovation Day Peter Gleissner, wiceprezes Intel Corporation, dyrektor na Unię Europejską oraz Juliusz Komorowski, dyrektor ds. rozwoju nowych rynków Energa SA omówili plan działań wynikających z zadeklarowanych w liście intencyjnym wspólnych inicjatyw dotyczących innowacyjnych projektów rozwojowych dla sektora energetycznego.

Cel to wdrożenie technologii Internetu Rzeczy (IoT) i wymiany informacji między urządzeniami (np. sprzętem gospodarstwa domowego) za pośrednictwem sieci, jak również innowacyjnych metod obejmujących edukację i aktywizację odbiorców energii w celu jej aktywnego i świadomego wykorzystania.

Przedstawiciele obu firm ustalili, że w pierwszej fazie wspólne działania będą zmierzać do opracowania urządzeń peryferyjnych opartych na komponentach IoT Intela (m.in. procesor Quark z systemem Windriver i McAfee), stworzenia oprogramowania integrującego prace tych urządzeń i funkcjonującego w chmurze internetowej, a także zestaw aplikacji mobilnych umożliwiających odbiorcy bieżące monitorowanie i analizę zużycia energii oraz korzystanie przez odbiorców energii i prosumentów z możliwości, jakie stworzy rozwój rynku energetycznego. Przewiduje się, że program pilotażowy nowego urządzenia zostanie rozpoczęty w pierwszym kwartale przyszłego roku.

_ - Energia elektryczna stanowi siłę napędową olbrzymiej liczby procesów naszego świata. Jednak potencjał jej pozyskiwania nie jest nieograniczony i ciągle obciąża środowisko naturalne - powiedział Peter Gleissner, wiceprezes Intel Corporation .- Musimy nieustannie dążyć do optymalnego jej używania oraz opracowywać i wdrażać narzędzia i technologie, które w tym pomagają. Wiele z rozwiązań, o których usłyszeliśmy podczas Intel Innovation Day, wspiera właśnie ten cel. Czuję dużą satysfakcję z faktu, że w planowanych przez firmę Energa przedsięwzięciach, ważnym aspektem innowacyjności są technologie i rozwiązania Intela. Jestem pewien, że jest to bardzo dobra droga do szybkiego i skutecznego wykreowania nowych wartości w ekosystemie energetycznym Polski _.

_ - Technologie i rozwiązania prezentowane podczas Intel Innovation Day dowodzą olbrzymiego postępu technologicznego, który z każdym rokiem przekłada się na realne korzyści dla wszystkich uczestników rynku energetycznego. W coraz większym stopniu dotyczyć to będzie również obszarów produkcji, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, w których technologie telekomunikacyjne, rozwiązania IoT oraz centra przetwarzania olbrzymich ilości danych stają się nieodzowną częścią infrastruktury i procesów biznesowych. Z pełnym przekonaniem potwierdziłem naszym partnerom determinację Energi do wspólnego kreowania i wdrażania inteligentnych rozwiązań w energetyce. Cieszę sie, że plany rozwojowe Intel Corporation są zbieżne z naszymi oczekiwaniami - dzięki temu już niedługo pojawią się na rynku naprawdę unikatowe propozycje - _powiedział Juliusz Komorowski, dyrektor ds. rozwoju nowych rynków Energa SA.

Grupa Energa jest w Polsce pionierem w zakresie wdrażania inteligentnych rozwiązań w dystrybucji energii elektrycznej. Pierwszą fazą działań w kierunku budowy sieci inteligentnej było rozpoczęte w 2010 r. wdrożenie systemu inteligentnego opomiarowania (AMI). W ramach programu do tej pory zamontowanych zostało już ponad 400 tys. liczników, dzięki którym następuje informatyzacja przesyłu informacji o zużyciu energii. Liczba zdalnych odczytów z liczników AMI na potrzeby fakturowania przekroczyła już 1,5 miliona, osiągając blisko 100-procentową skuteczność pozyskiwania danych do fakturowania, a także 100-procentową skuteczność rozwiązań windykacyjnych.

Na objętym badaniem terenie spółka zredukowała różnicę bilansową (tj. straty techniczne energii) o 10 proc. Inteligentne opomiarowanie pozwoliło udostępnić odbiorcom usługi, które pozwalają im kontrolować zużycie energii, a tym samym jej koszty. Najważniejsze rezultaty dotychczasowych efektów AMI to zredukowanie przez klientów całkowitego zużycia energii o 2 do 4 proc., a w godzinach szczytu nawet od 5 do 14 proc.

Intel (NASDAQ: INTC) jest światowym liderem w dziedzinie komputerowych innowacji. Firma projektuje i buduje kluczowe technologie, które stanowią fundament urządzeń komputerowych współczesnego świata. Intel jest także liderem społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zrównoważonego rozwoju i jako pierwsza firma na świecie oferuje w sprzedaży _ bezkonfliktowe _ mikroprocesory.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 190 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km2, co stanowi ok. 25 proc. powierzchni kraju. Ponadto, Grupa Energa jest jednym z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych, z udziałem w rynku około 15 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: energa, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, e-biznes, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz