Notowania

business news
13.05.2014 11:32

Fagor Mastercook podpisał kontrakt. Uratuje firmę?

Pracę przy produkcji znajdzie około 900 osób, więc kolejne zwolnienia dotkną tylko 120 pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fagor Mastercook)
Ireneusz Bartnikowski, prezes zarządu Fagor Mastercook

Wrocławski zakład Fagor Mastercook podpisał kontrakt na produkcję sprzętu AGD dla algierskiego Cevitala.

Zamówienie warte 100 milionów złotych będzie realizowane przez 2 miesiące, ale umowa zakłada możliwość przedłużania kontraktu nawet do końca roku. - _ Pracę przy tej produkcji znajdzie około 900 osób, więc kolejne zwolnienia dotkną tylko 120 pracowników _ - mówi syndyk masy upadłościowej zakładu, Teresa Kalisz. - _ To zlecenie daje jeszcze szansę firmie na szukanie nowych rozwiązań _ - dodała.

Jedną propozycji firmy jest prywatyzacja pracownicza. Pomysł był omawiany z prezesem bydgoskiej PESY, która właśnie w ten sposób wyszła na prostą, mimo że była o krok od likwidacji.

W Fagor Mastercook we Wrocławiu pracuje 1000 osób. Zakład jest w stanie upadłości od ponad pół roku.

Problemy FagorMastercook rozpoczęły się wraz ze wstrzymaniem produkcji na początku października 2013 r. Od tej pory pracownicy fabryki są na przymusowych urlopach. Było to związane z kłopotami finansowymi, które przeżywała wówczas hiszpańska spółka - matka Fagor Electrodomsticos. Zarówno wrocławska fabryka, jak i jej hiszpański partner złożyły wnioski o upadłość układową w sądzie w San Sebastian, które zostały pozytywnie rozpatrzone.

W lutym wrocławski sąd gospodarczy wszczął wtórne postępowanie upadłościowe wobec FagorMastercook. Ponieważ w Hiszpanii została już ogłoszona upadłość układowa grupy Fagor, do której należą wrocławskie zakłady, w Polsce miało ono charakter likwidacyjny. Jednak decyzją sądu likwidacja spółki została zawieszona na trzy miesiące. Była ona podyktowana tym, żeby umożliwić uratowanie przedsiębiorstwa i jego sprzedaż w całości, co według sądu powinno być najlepszym rozwiązaniem dla wierzycieli i pracowników firmy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: business news, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz