Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Famur kończy konsolidację Famaku i nie wyklucza dalszych akwizycji

0
Podziel się:

Grupa Famur nie ma obecnie potrzeby pozyskiwania kapitału. Przyszłe akwizycje będą najprawdopodobniej finansowane długiem.

Mirosław Bendzera, prezes Famaku
Mirosław Bendzera, prezes Famaku (FAMUR SA)
bEJUPkWJ

Grupa Famur nie ma obecnie potrzeby pozyskiwania kapitału. Przyszłe akwizycje lub inwestycje będą najprawdopodobniej finansowane długiem.

Famur skoncentrowany jest obecnie na finalizacji procesu przejęcia Famaku, ale w przyszłości możliwe są także kolejne akwizycje, poinformował agencję ISBnews prezes spółki Mirosław Bendzera.

"W tej chwili jesteśmy tuż po zakończeniu jednego z procesów akwizycyjnych - myślę tu o spółce Famak, którą przejęliśmy w drugiej połowie ubiegłego roku. Na pewno przez kilka najbliższych miesięcy będziemy skupiali się na tym, żeby jak najszybciej wykorzystać możliwości, które otrzymaliśmy, wprowadzając do naszego portfolio produktowego szereg nowych rozwiązań, jakie dał nam Famak" - powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

bEJUPkWL

W listopadzie 2014 r. Famur podpisał z TDJ oraz Fugo umowy nabycia pakietu 76,69 proc. akcji Famak za 69,1 mln zł. Tym samym - jak wówczas podkreślano - Famur rozpoczął budowę spółki zależnej zajmującej się systemami przeładunkowymi dla górnictwa odkrywkowego.

Notowania tygodniowe Famuru

Prezes poinformował też ISBnews, że spółka wciąż obserwuje rynek krajowy i rynki zagraniczne pod kątem potencjalnych dalszych akwizycji.

"Naturalnym elementem rozwoju takich dużych grup, jak Famur jest również rozwój akwizycyjny. W związku z tym cały czas staramy się zidentyfikować takie okazje rynkowe, które mogłyby nam pozwolić na rozszerzenie aktualnego portfela produktowego lub umożliwić wejście na dotychczas nieobsługiwane rynki" - powiedział Bendzera.

bEJUPkWR

Podkreślił, że grupa Famur nie ma obecnie potrzeby pozyskiwania kapitału i znajduje się w bardzo dobrej kondycji finansowej. Jak wyjaśnił, przyszłe akwizycje lub inwestycje będą najprawdopodobniej finansowane długiem.

"Dzięki takiej polityce w chwili obecnej dług netto jest na bardzo niskim poziomie, więc możliwości pozyskania dodatkowego finansowania mamy cały czas otwarte. Nawet gdyby pojawiły się takie potrzeby w zakresie akwizycyjnym, czy obsługi dużych projektów, to zdolność do pozyskania kapitału po stronie Famuru jest nadal bardzo duża. Wykorzystywanie ścieżek, takich jak emisja obligacji czy dodatkowej emisji akcji zawsze jest możliwe, natomiast obecnie nie analizujemy takich rozwiązań, bo nie mamy potrzeb w tym zakresie" - wskazał prezes.

Famur będzie rozwijał sprzedaż w Rosji, Indiach i na Bliskim Wschodzie

Famur pracuje nad rozwijaniem sprzedaży m.in. w Rosji, w Indiach i na Bliskim Wschodzie, poinformował agencję ISBnews prezes spółki Mirosław Bendzera.

"Nadal, z punktu widzenia rozwoju i aktywności eksportowej spółki Famur, uważamy, że kierunek Rosja-Kazachstan to są miejsca, w których mamy dużą szansę, by rozszerzyć naszą aktywność oraz sprzedaż. Równie istotnymi rynkami są kraje azjatyckie, takie jak Indie, Indonezja, czy Wietnam. Jesteśmy też obecni w Ameryce Południowej, w Ameryce Środkowej i coraz szerzej wchodzimy z ofertą produktową do krajów Bliskiego Wschodu" - powiedział Bendzera w rozmowie z ISBnews.

bEJUPkWS

W ubiegłym roku grupa Famur podpisała kilka dużych kontraktów m.in. dla Rosji, Kazachstanu czy Indonezji.

"Jest kilka rynków, na których cały czas staramy się o pozyskanie zamówień. Są to kontrakty bardzo obiecujące, które mamy nadzieję mają szansę zmaterializować się jeszcze w tym lub kolejnym roku" - dodał prezes.

Jak wyjaśnił, jest wiele krajów, zwłaszcza azjatyckich, gdzie potrzeby w zakresie wewnętrznej konsumpcji energetycznej są wciąż niezaspokojone. Istnieją szybko rozwijające się gospodarki, takie jak na przykład Indie, gdzie co czwarty mieszkaniec nadal nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jednym z głównych źródeł, na których takie kraje będą opierały swój model zasilania energetycznego jest węgiel, co sprawia, że jest to dla Famuru jeden z naturalnych kierunków ekspansji eksportowej.

"Natomiast budowanie projektów inwestycyjnych na takich rynkach wymaga nie tylko przedstawienia odpowiedniej oferty produktowej. Tam musimy również zaproponować klientom rozwiązania w zakresie doradztwa technicznego, technologicznego, szkoleniowego i niejednokrotnie również powiązanego z modelem finansowania" - podkreślił Bendzera.

bEJUPkWT

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Skonsolidowane przychody Famuru w 2014 r. sięgnęły 709 mln zł.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Jej skonsolidowane przychody w 2014 r. sięgnęły 709 mln zł.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEJUPkXm
business news
giełda
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)