Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Famur wygrywa przetarg w Rosji za 108,4 mln zł

0
Podziel się:

Mirosław Bendzera, prezes spółki, przyznaje, że pozyskanie kontraktu nie było łatwe.

Mirosław Bendzera, prezes spółki
Mirosław Bendzera, prezes spółki (FAMUR SA)

Producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, zawarł umowę z rosyjską spółką OAO SUEK-Kuzbass na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych. Mirosław Bendzera, prezes spółki, przyznaje, że pozyskanie kontraktu nie było łatwe.

- _ W przetargu brały udział kluczowe firmy związane ze sprzętem dla przemysłu wydobywczego oferujące najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania z takich rynków jak Niemcy, USA, Polska czy też Chiny _ - zauważa Bendzera. - _ Naszemu kontrahentowi szczególnie zależało, żeby dostarczany sprzęt był niezawodny i spełniał najwyższe światowe standardy dotyczące norm wydobycia. _

Umowa dotyczy dostawy sprzętu do kopalnii Połysajewskaja. Jej wartość wynosi 25,9 mln euro. Wcześniej spółka podpisała kontrakt na dostawę kompleksów ścianowych oraz dodatkowych urządzeń i części zamiennych do Hattat Enerji Ve Madec Tic. Łączna wartość netto umowy zawartej z tureckim kontrahentem wynosi 66 mln euro, czyli 272,9 mln zł.

SUEK jest jednym z pięciu największych na świecie producentów węgla, który dostarczył w 2013 roku ponad 130 mln ton tego surowca, co stanowi około 5 proc. globalnego eksportu. Spółka zatrudnia około 30 tys. pracowników i jej roczne przychody wynoszą około 5,4 mld USD. Na przestrzeni ostatnich lat spółka generowała stabilne zyski, a jej wydatki na inwestycje w 2013 roku wyniosły prawie 800 mln dolarów.

Akcje Famur SA w ostatnim roku

W 2006 roku katowicki producent maszyn stosowanych w górnictwie podziemnym FAMUR S.A. zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2014 roku spółka wypłaciła dywidendę w kwocie 404,46 mln zł. Łączna wartość zysków wypłaconych akcjonariuszom w ciągu ostatnich 3 lat przekroczyła sumę 700 mln zł, co daje 1,4 zł na akcję. Na koniec III kwartału 2014 roku dług netto spółki zbliżony jest do zera.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)