Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiat wykupuje resztę Chryslera. Plan Obamy...

0
Podziel się:

Chrysler to jedyny biznes Fiata, który obecnie zarabia. Włoski koncern musiał obniżyć prognozy zysku, bo okazało się, że założenia sprzedaży były przeszacowane.

Sergio Marchionne, prezes Fiata
Sergio Marchionne, prezes Fiata (Fiat mat.pras.)

Włoski gigant samochodowy Fiat, który kontroluje już 58,5 proc. Chryslera, ogłosił, że wykupi za 2,647 mld euro pozostałe 41,5 proc. tej grupy. Zapowiedź sprawiła, że akcje Fiata podskoczyły wczoraj na giełdzie w Mediolanie o 16,40 procent. Chrysler to jedyny biznes Fiata, który obecnie zarabia.

Informuje o tym wspólny komunikat podpisany przez dyrektora Fiata i prezesa Chryslera Sergio Marchionne oraz prezesa Fiata Johna Elkanna.

Według Marchionne zawarte porozumienie pozwoli na _ utworzenie globalnego przedsiębiorstwa samochodowego dysponującego jedynym w świecie doświadczeniem _.

_ - Będzie to silna i otwarta grupa _ - zapewnia prezes Chryslera.

Dzięki połączeniu Fiata z Chryslerem powstanie siódma co do znaczenia grupa samochodowa na świecie, która będzie mogła lepiej rywalizować z takimi gigantami jak Toyota, General Motors czy Grupa Volkswagen.

Dzięki połączeniu, włosko-amerykański koncern ma w portfolio zarówno marki dla masowego odbiorcy, jak Chrysler, Fiat i Dodge, jak i luksusowe, w tym Ferrari i Maserati.

Plan Obamy

Włosi zainteresowali się upadającym Chryslerem już w 2009 roku. Od tamtej pory krok po kroku wykupywali jego udziały, będące w pewnym momencie także w posiadaniu także amerykańskiego rządu. Ponoć za przejęciem Chryslera przez Fiata bardzo optował prezydent Barack Obama.

Proces przejęcia Chryslera zatrzymał jednak opór funduszu emerytalnego Veba, do którego należało 41,5 procent akcji. Gdy Veba podał sprawę do sądu, przed Fiatem stanęło widmo porażki, która mogła odbić się na jego przyszłości.

Wreszcie udało się jednak osiągnięcie porozumienia. Ogłosił to sam Turyn informując, że za to aby zostać ostatecznie jedyny właścicielem amerykańskiego koncernu zapłaci ponad 3,5 miliarda dolarów, z czego blisko połowę w gotówce. Według analityków Chrysler jest jedynym źródłem zysków Fiata i gwarancją jego przetrwania.

Wynik finansowy gorszy od zakładanego

Kondycja finansowa włoskiego producenta wciąż nie jest najlepsza. Po III kwartale 2013 roku koncern musiał obniżyć założenia finansowe na 2013 r. z powodu gorszego III kwartału w Ameryce Łacińskiej, czego nie udało się wyrównać dobrymi wynikami Chryslera.

I tak planowany roczny zysk operacyjny został obniżony z 4 mld euro do 3,5. Włosi obniżyli też wielkość spodziewanego zysku netto do 900 mln - 1,2 mld euro, znacznie poniżej 1,4 mld z ubiegłego roku oraz wielkość obrotów do 88 mld, do niższego poziomu wcześniejszych widełek.

Tylko Chrysler zwiększył zysk netto w III kwartale o 22 proc. do 464 mln dolarów i obroty o 13,5 proc. do 17,6 mld, ze względu na dobrą sprzedaż furgonetek i Jeepa Grand Cherokee. Amerykanie potwierdzili roczne obroty na poziomie 72-75 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)