Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FM Bank PBP planuje wejść na GPW

0
Podziel się:

Głównym inwestorem w FM Banku i właścicielem Polskiego Banku Przedsiębiorczości jest fundusz Abris Capital Partners.

FM Bank PBP planuje wejść na GPW
(materiały prasowe)
bEEqNmPV

*FM Bank PBP, bank, który powstanie z połączenia FM Banku i Polskiego Banku Przedsiębiorczości planuje za około trzy lata wejść na GPW. Debiutowi będzie towarzyszyć emisja nowych akcji - poinformował Paweł Gieryński, szef rady nadzorczej banków i partner w Abris Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem banków (na zdjęciu). *

_ - W perspektywie kilku lat, umownie za 3 lata, będziemy chcieli doprowadzić do oferty publicznej banku. W perspektywie kilku lat chcemy wyjść z jego akcjonariatu _ - powiedział Gieryński na środowej konferencji prasowej.

Obecnie głównym inwestorem w FM Banku i jedynym właścicielem Polskiego Banku Przedsiębiorczości jest fundusz Abris Capital Partners. Po połączeniu banków Abris Capital Partners będzie miał ponad 95 proc. jego akcji.

bEEqNmPX

Gieryński poinformował, że upublicznieniu banku towarzyszyć ma także emisja nowych akcji. - _ Planujemy zwiększenie kapitału banku _ - powiedział Gieryński. Przedstawiciele banków poinformowali, że na koniec 2013 roku współczynnik wypłacalności FM Bank PBP wyniesie 14 proc. Bank planuje wzmocnić bazę kapitałową poprzez emisje obligacji podporządkowanych (w 2013 roku na kwotę około 50 mln zł), chce także pozyskać około 30 mln euro linii kredytowej z EBI.

W marcu FM Bank i Polski Bank Przedsiębiorczości złożyły do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na połączenie. Planowaną datą fuzji prawnej i operacyjnej jest 30 czerwca 2013 roku, a zakładaną datą startu nowego banku jest 1 lipca 2013 roku.

Polski Bank Przedsiębiorczości specjalizuje się w obsłudze średnich firm, o rocznych obrotach do 300 mln zł, z kolei FM Bank koncentruje się na mikrofirmach, o obrotach nieprzekraczających 4 mln zł. Banki podały, że połączony bank przygotuje ofertę także dla małych firm. Połączony bank obsługiwać będzie 25 tys. mikrofirm, kilkaset średnich firm i około 15 tys. klientów indywidualnych.

FM Bank PBP będzie miał w sumie 56 oddziałów i cztery centra korporacyjne. Na koniec 2012 roku aktywa obu banków wynosiły 2,8 mld zł i zgodnie z planami na koniec 2013 roku mają wzrosnąć do 3,9 mld zł. W 2012 roku zysk netto FM Banku wynosił 10,1 mln zł, a PBP 69,4 mln zł.

bEEqNmQd
bEEqNmQy
business news
giełda
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)