Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
01.10.2014 09:21

Fundusz Hipoteczny DOM stanie się firmą ubezpieczeniową?

Aby oferować odwróconą hipotekę może to być jedyne wyjście. KNF nie widzi żadnego problemu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FH DOM)
Robert Majkowski, prezes FH DOM

Według najnowszego projektu KNF, odwróconą hipotekę miałyby oferować wyłącznie firmy ubezpieczeniowe. Część podmiotów, która do tej pory zajmowała się sprzedażą tego typu produktów finansowych, staje przed bardzo trudnym wyborem. Walczyć dalej z KNF, zamknąć firmę czy zmienić działalność na ubezpieczeniową? O plany Funduszu Hipotecznego DOM zapytaliśmy prezesa Roberta Majkowskiego (na zdjęciu).

- _ Nie ma przeciwskazań, aby FH Dom wystąpił do KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej _ - zaznacza Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

Fundusz Hipoteczny DOM cały czas jednak broni się przed taką decyzją. Prezes Robert Majkowski apeluje o stworzenie odrębnych zasad nadzoru dla funduszy hipotecznych, podkreślając że podobnych ograniczeń do propozycji KNF nie ma w żadnym z krajów Unii Europejskiej, poza Bułgarią, w której profesjonalne podmioty wycofały się z rynku po wprowadzeniu takiej regulacji.

Majkowski zwraca też uwagę na fakt, że składka ubezpieczeniowa jest kwotą, jaką ubezpieczający płaci ubezpieczycielowi za ubezpieczenie. - _ W przypadku hipoteki odwróconej nie mamy do czynienia z tak pojętą składką. Praktyka rynkowa pokazuje więc, że ustawa o działalności ubezpieczeniowej jest niedopasowana do produktu jakim jest hipoteka odwrócona _ - zaznacza w rozmowie z Money.pl prezes FH DOM.

Podczas kontroli UOKiK, którą zostały objęte podmioty oferujące hipotekę odwróconą, znalazł się również jeden z ubezpieczycieli. Do umowy, która była proponowana przez tego ubezpieczyciela Urząd zgłosił bardzo długą listę uwag dot. zapisów, które naruszają interesy konsumentów. W opinii Prezesa Roberta Majkowskiego nie wynika to bynajmniej ze złej woli ubezpieczyciela. - _ Jest to przede wszystkim wynik niedostosowania przepisów do realiów rynkowych i specyfiki produktu jakim jest hipoteka odwrócona. __ Zmiana przepisów i przygotowanie odrębnej regulacji to działania niezbędne _ - podkreśla Majkowski.

Zakaz sprzedaży odwróconej hipoteki przez fundusze hipoteczne byłby ogromnym ciosem w FH DOM, który działa jako spółka akcyjna dopiero od 2011 roku. Dotychczas z każdym kolejnym rokiem fundusz ponosi coraz większe straty z działalności. W ubiegłym roku było to ponad 4,2 mln zł na minusie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: business news, giełda, wiadmomości, gospodarka, manager, newconnect, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz