Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Fundusz Hipoteczny DOM notuje straty. Klienci są bezpieczni?

0
Podziel się:

- Obawy KNF są mocno przesadzone - odpowiada na zarzuty prezes Robert Majkowski. Zobacz, co gwarantuje fundusz.

Robert Majkowski, prezes FH DOM
Robert Majkowski, prezes FH DOM (FH DOM)

Fundusz Hipoteczny DOM apeluje do KNF o stworzenie specjalnych zasad nadzoru, które umożliwiłyby oferowanie odwróconej hipoteki nie tylko ubezpieczycielom. FH DOM z każdym kolejnym kwartałem notuje straty. Czy fundusz może zagwarantować bezpieczeństwo swoim klientom? O to zapytaliśmy prezesa Roberta Majkowskiego.

Aktualizacja 15:10

Według najnowszego projektu KNF, renty dożywotnie miałyby oferować firmy, które mają kapitał zakładowy w wysokości 2 mln euro. Dodatkowo produkt ten miałby być oferowany wyłącznie przez firmy ubezpieczeniowe, objęte szerokim nadzorem Komisji. Nadzorca argumentuje to brakiem konieczności tworzenia nowego systemu nadzoru i powoływania do życia nowych instytucji finansowych dedykowanych do tego typu usługi finansowej.

Firmy ubezpieczeniowe są już kontrolowane przez KNF. Oferowany przez nie produkt wydają się zatem bezpieczne dla klientów. Ubezpieczyciele prowadzą sprawozdawczość kwartalną, a sprawozdania są analizowane na bieżąco.

- _ Obawy KNF o bezpieczeństwo klientów funduszy są mocno przesadzone _ - odpowiada Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM. - _ W przypadku hipoteki odwróconej zabezpieczeniem prawa dożywotniego korzystania z nieruchomości jest chociażby służebność osobista wpisywana do księgi wieczystej. Zabezpieczeniem zaś otrzymywania świadczeń jest sama nieruchomość, gdyż w przypadku nierealizowania umowy, czyli niewypłacania rent, umowę można unieważnić. _

Prezes Majkowski zaznacza przy tym, że firma weszła na Giełdę Papierów Wartościowych (NewConnect), co oznacza, że pośrednio nadzoruje ją również KNF. - _ Od wielu lat postulujemy o pełny nadzór KNF i nie rozumiemy dlaczego nie mielibyśmy być nim objęci _ - zaznacza.

Piłeczkę odbija Komisja, która podkreśla, że nie nadzoruje obowiązków informacyjnych spółek notowanych na New Connect. Poza tym jak podkreśla w rozmowie z Money.pl rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz_ nie ma przeciwwskazań, aby FH Dom wystąpił o zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. _

To co słusznie może budzić niepokój KNF, a także potencjalnych klientów, to ogromne straty jakie z każdym kolejnym rokiem notuje FH DOM. Od 2010 roku strata na poziomie netto jest coraz większa. W ubiegłym roku przekroczyła 4,2 mln zł.

- _ Straty są naturalną konsekwencją budowania nowego rynku i nakładów jakie musieliśmy ponieść na jego stworzenie _ - przekonuje prezes Majkowski. - _ FH Dom jest liderem, pionierem rynku hipoteki odwróconej w Polsce, a założenia długoterminowej strategii naszej działalności przewidywały, że przez pierwsze lata możemy ponosić straty. Przychody z tytułu sprzedaży mieszkań pojawiają się w spółce dopiero po kilku, kilkunastu latach od rozpoczęcia wypłat dla seniorów _ - tłumaczy prezes dla Money.pl.

Warto też zwrócić uwagę na poziom minimalnych kapitałów własnych. Na koniec drugiego kwartału 2014 roku kształtowały się w przypadku FH DOM na poziomie 9 455 tys. zł. To blisko minimum sugerowanego przez KNF.

- _ W razie konieczności, dzięki obecności spółki na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz posiadając bardzo duże wsparcie ze strony obecnych inwestorów Funduszu jesteśmy w stanie podnosić nasze kapitały wraz z rozwojem naszego przedsięwzięcia. Nadmienię, że kapitalizacja grupy kapitałowej Funduszu Hipotecznego DOM przekracza 25 mln zł. Aktualne kapitały i sytuacja finansowa Funduszu Hipotecznego DOM są w zupełności wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wypłat dla seniorów _- komentuje Majkowski.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)