Notowania

rumunia
21.02.2015 20:21

Gaz łupkowy w Europie. Chevron wycofuje się z poszukiwań w Rumunii

Jak pisze Wall Street Journal, rzecznik Chevronu nie chciał wyjaśnić, dlaczego firma rezygnuje z rumuńskiej koncesji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chevron mat.pras.)
Prezes Chevronu - John S. Watson.

Amerykański koncern Chevron po wycofaniu się z poszukiwania gazu łupkowego w Polsce, na Litwie i na Ukrainie rezygnuje z tych poszukiwań również w Rumunii, tym samym porzucając projekt w Europie - informuje _ Wall Street Journal _.

Chevron, który w największym zakresie z koncernów zachodnich zaangażował się w Europie Wschodniej w poszukiwanie gazu łupkowego, poinformował, że zamierza zrzec się koncesji na te poszukiwania w Rumunii; był to ostatni projekt amerykańskiego giganta w Europie związany z łupkami - pisze _ WSJ _.

Chevron w ubiegłym miesiącu poinformował, że postanowił zakończyć poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, tłumacząc w komunikacie, nasz kraj nie jest konkurencyjny w porównaniu z innymi państwami, w których działa firma. W zeszłym roku koncern zrezygnował z poszukiwań na Litwie i Ukrainie.

Jak pisze _ Wall Street Journal _, rzecznik Chevronu nie chciał wyjaśnić, dlaczego firma rezygnuje z rumuńskiej koncesji. - _ To wycofanie się z Rumunii wiąże się z procesem rezygnacji z naszych koncesyjnych interesów _ - powiedział.

Jak podkreśla _ WSJ _, decyzje amerykańskiego giganta o wycofaniu się z europejskiego projektu rozczarowują niektóre rządy w Europie, które liczyły na powtórzenie boomu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych, chcąc tym samym zmniejszyć uzależnienie od rosyjskich dostaw gazu.

Gazeta dodaje, że niestety postęp prac poszukiwawczych jest zbyt powolny, a wyniki eksploracji złóż rozczarowują zwłaszcza w Polsce, gdzie kontrowersyjna metoda wydobycia gazu i ropy z łupków techniką szczelinowania hydraulicznego (tzw. fracking), czyli wtryskiwania pod bardzo dużym ciśnieniem mieszanki wody, piasku i środków chemicznych do odwiertów poziomych, budzi sprzeciw obrońców środowiska naturalnego.

_ WSJ _ pisze, że kraje o obiecujących złożach geologicznych, takie jak Francja i Niemcy, wprowadziły już moratorium na fracking. W Wielkiej Brytanii przedsiębiorstwa muszą zabiegać aż o siedem zezwoleń i przejść długi proces aplikacji i planowania, zanim będą mogły rozpocząć odwierty. Jak zauważa gazeta, do tej pory w Wielkiej Brytanii wywierconych zostało tylko kilka studni oraz tylko jeden odwiert techniką szczelinowania hydraulicznego.

Dziennik dodaje, że inny światowy koncern, BP, poinformował w minionym tygodniu, że w ciągu najbliższych 20 lat jest mało prawdopodobna jakakolwiek znacząca produkcja gazu łupkowego w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdyż warunki w Europie nie są tak sprzyjające jak w USA.

_ WSJ _ zaznacza, że projekty łupkowe w Polsce oprócz Chevronu zakończyły już także Exxon Mobil, francuski Total oraz Marathon Oil.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rumunia, business news, wiadomości, strategie firm, wiadmomości, gospodarka, strategie, unia, prosto z firm, z rynku, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz