Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz będzie sprzedawała nowa spółka należąca do PGNiG

0
Podziel się:

6,7 mln gospodarstw domowych w całej Polsce będzie kupowało gaz w nowej spółce PGNiG. Co z cenami? Ujawnia prezes koncernu Mariusz Zawisza.

Gaz będzie sprzedawała nowa spółka należąca do PGNiG
(materiały PGNiG)
bEKVQABh

Od 1 sierpnia około 6,7 mln gospodarstw domowych w całej Polsce będzie kupowało gaz w nowej spółce PGNiG. Nie zmienią się ceny surowca - mówi prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Mariusz Zawisza.

Jego zdaniem cena gazu mogłaby być niższa, gdyby udało się wynegocjować obniżkę w umowie z Gazpromem, na co PGNiG liczy.

W piątek zacznie działać nowa spółka-córka należąca do Grupy PGNiG - PGNiG Obrót Detaliczny. Będzie dostarczała gaz do około 6,7 mln gospodarstw domowych. Dziś robi to spółka-matka. Zmianę wymusza postępująca w Polsce liberalizacja rynku gazu.

bEKVQABj

Jak powiedział Zawisza, dla przeciętnego Kowalskiego zmiana będzie nieodczuwalna dzięki ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego. _ Wprowadziła ona tzw. sukcesję generalną, co oznacza, że klienci zostaną automatycznie przeniesieni z PGNiG SA do wyodrębnionej spółki. Oznacza to, że od 1 sierpnia spółka stanie się stroną umów z klientami. Gdyby nie sukcesja, musielibyśmy przeprowadzić skomplikowany proces alokacji klientów _ - tłumaczył.

Wyjaśnił, że od 1 sierpnia to PGNiG Obrót Detaliczny będzie wystawiało klientom faktury. _ Nie zmieni się cena sprzedawanego surowca, nie zmienią się też siedziby biur obsługi klienta. Zmieni się jedynie jednostka, w jakiej na rachunku podawana będzie ilość zużytego gazu - dotychczas były to metry sześcienne, teraz będą to kilowatogodziny, co jest efektem zmiany prawa _ - wskazał Zawisza.

Zmiana dla PGNiG oznacza, że spółka-matka będzie musiała oferowany dotychczas hurtowo gaz sprzedawać poprzez giełdę gazu na Towarowej Giełdzie Energii. Spółka-córka będzie mogła ten gaz kupić, jeśli zaoferuje najlepszą cenę. _ To oznacza, że na rynku detalicznym będzie rosła konkurencja, a PGNiG będzie w nim traciło swoje udziały. Coraz więcej klientów będzie poszukiwało alternatywnych dostawców. PGNiG musi dostosować się do postępujących zmian, wychodząc naprzeciw potrzebom klienta. Oznacza to lepszą obsługę _ - mówił Zawisza.

Dodał, że spółka analizowała podobne procesy liberalizacji rynku w innych krajach. _ Czasem dochodziło nawet do kilkudziesięcioprocentowej utraty udziałów w rynku w skali kilku lat przez dominującą spółkę. Najgłębszy spadek miał miejsce w Wielkiej Brytanii. Sztuką jest utrata klientów w sposób kontrolowany, w obliczu walki o tego klienta _ - podkreślił.

bEKVQABp

Liberalizacja rynku gazu to także obligo giełdowe narzucone na PGNiG przez ustawodawcę i egzekwowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Zgodnie z nim, w tym roku spółka 40 proc. gazu powinna sprzedać przez giełdę, a w przyszłym roku 55 proc.

_ - Obligo giełdowe zostało ustalone na zbyt wysokim poziomie. Nawet najbardziej zliberalizowane rynki nie notowały takich wolumenów przechodzących przez giełdę. Podstawą sprzedaży gazu powinny być umowy dwustronne, a giełda powinna być uzupełnieniem. Będzie bardzo trudno sprzedać w tym roku 40 proc. naszego surowca przez giełdę. Wydaje się jednak, że poziom 55 proc. w przyszłym roku jest wykonalny _ - powiedział Zawisza. Dodał, że liczy na wyrozumiałość Urzędu Regulacji Energetyki w tej sprawie.

Zawisza podkreślił, że obecnie jedyną możliwością spadku ceny gazu w Polsce jest obniżka ceny surowca w kontrakcie jamalskim z Gazpromem. _ Negocjacje przed nami, rozpoczną się w listopadzie. Z pewnością potrwają kilka miesięcy _ - powiedział.

Prezes nie wykluczył, że spółka PGNiG Obrót Detaliczny będzie w przyszłości sprzedawała również energię elektryczną. _ Pracujemy nad ofertą dual-fuel, czyli jednoczesnej sprzedaży prądu i gazu. Rozważamy ewentualne rozszerzenie tej oferty również o inne usługi _ - powiedział. Nie zdradził jednak, o jakie usługi chodzi.

bEKVQABq

PGNiG sprzedaje rocznie ok. 15 mld metrów sześciennych gazu. Pojawienie się nowej spółki oznacza, że PGNiG Obrót Detaliczny będzie obsługiwało tych klientów, którzy w ubiegłym roku w sumie zakupili ok. 8,5 mld metrów sześciennych surowca. Pozostałe 6 mld metrów sześciennych nabyły duże firmy - takie, które rocznie kupują ponad 25 mln metrów sześciennych surowca. Tych klientów nadal będzie obsługiwał dział hurtowy PGNiG SA. W nowej spółce ma pracować ok. 2700 osób.

PGNiG chwali się wynikami

Grupa Kapitałowa PGNiG sprzedała 358 tys. ton ropy naftowej w drugim kwartale 2014 roku, co oznacza 47 proc. wzrost wobec 243 tys. ton w analogicznym okresie 2013 roku.

W drugim kwartale 2014 roku wydobycie ropy wzrosło o 25 proc. do 292 tys. ton w wobec 233 tys. ton w analogicznym okresie 2013 roku.

bEKVQABr

W pierwszym półroczu sprzedaż ropy naftowej wzrosła o 43 proc. do 644 tys. ton z 450 tys. w analogicznym półroczu 2013, natomiast wydobycie ropy w pierwszym półroczu wzrosło o 33 proc. do 615 tys. ton z 462 tys. ton w analogicznym okresie 2013.

Sprzedaż gazu ziemnego wyniosła 3,3 mld m sześc. w drugim kwartale 2014 r., wobec 3,2 mld m sześc. w analogicznym okresie 2013 roku. Natomiast wydobycie gazu ziemnego pozostało na niezmienionym poziomie 1,1 mld m sześc. w drugim kwartale 2014 roku.

W pierwszym półroczu sprzedaż gazu ziemnego wyniosła 8,2 mld m sześc. wobec ok. 8,8 mld m sześc. w analogicznym okresie 2013 roku. Natomiast wydobycie gazu ziemnego pozostało na niezmienionym poziomie ok. 2,3 mld m sześc. w drugim kwartale 2014 roku.

Import gazu ziemnego w drugim kwartale 2014 r. wyniósł 2,6 mld m sześc. gazu wobec 2,5 mld m sześc. w drugim kwartale 2013 roku. Import z kierunku wschodniego wyniósł 2,5 mld m sześc. w drugim kwartale 2014 roku w porównaniu do 2,3 mld m sześc. w analogicznym kwartale 2013 roku.

bEKVQABs

W pierwszym półroczu 2014 roku import gazu ziemnego wyniósł 5,1 mld m sześc. gazu wobec ok. 6 mld m sześc. w analogicznym półroczu 2013 roku. Import z kierunku wschodniego wyniósł 4,5 mld m sześc. w pierwszym półroczu 2014 roku w porównaniu do ok. 5,1 mld m sześc. w analogicznym okresie 2013 roku.

W drugim kwartale 2014 r. wolumen dystrybucji gazów przez Polską Spółkę Gazownictwa pozostał na niezmienionym poziomie 1,9 mld m sześc. Natomiast w pierwszym półroczu 2014 wolumen dystrybucji gazów wyniósł 5,1 mld m sześc. wobec ok. 5,8 mld m sześc. w pierwszym półroczu 2013.

30 czerwca 2014 r. w podziemnych magazynach gazu wysokometanowego (tj. Brzeźnica, Husów, Strachocina, Swarzów, Wierzchowice oraz w kawernowych podziemnych magazynach gazu Mogilno i Kosakowo) znajdowało się ok. 2,05 mld m sześc. gazu wraz z uwzględnieniem zapasu obowiązkowego będącego w gestii Ministerstwa Gospodarki. Powyższy stan zapasów nie obejmuje wolumenu gazu będącego w gestii Operatora Systemu Przesyłowego GAZ-SYSTEM SA.

Sprzedaż ciepła PGNiG Termika wyniosła 5,3 PJ w drugim kwartale 2014 roku wobec ok. 5,8 PJ w analogicznym kwartale 2013 roku, a jej sprzedaż energii elektrycznej była na poziomie 0,65 TWh w drugim kwartale 2014 roku wobec 0,6 TWh w analogicznym kwartale 2013 roku.

W pierwszym półroczu 2014 sprzedaż ciepła PGNiG Termika wyniosła ok. 20,8 PJ wobec 24,3 PJ w analogicznym półroczu 2013 roku, a jej sprzedaż energii elektrycznej była na poziomie 2 TWh w pierwszym półroczu 2014 roku wobec 2,1 TWh w analogicznym półroczu 2013 roku.

Dane za drugi kwartał oraz pierwsze półrocze 2014 roku są szacunkowe i mogą różnić się od danych ostatecznych, które zostaną przedstawione 14 sierpnia 2014 r. podczas publikacji wyników finansowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w handlu gazem. Ceny spadną? Sejm przyjął trzy z pięciu do noweli, która ma ułatwić wydzielenie z PGNiG spółki zajmującej się sprzedażą detaliczną gazu.
Polska jest gotowa na kryzys energetyczny Wicepremier Janusz Piechociński zwrócił uwagę, że w kwestii dostaw gazu, Polska istotnie wzmocniła możliwości reagowania na kryzys.
Nowe złoża gazu w Polsce. Ocena eksperta _ Ostatnie odkrycia gazu konwencjonalnego przez PGNiG nie są niczym spektakularnym _- uważa dyrektor PIG Jerzy Nawrocki.
bEKVQABK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)