Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Gazprom zarobi znacznie więcej. Dzięki UE

0
Podziel się

Eksport rosyjskiego gazu do Europy wzrósł w tym roku o 16 procent. Dlaczego?

bErouUmt

Eksport rosyjskiego gazu do Europy wyniósł w tym roku 161,5 mld metrów sześciennych, co oznacza wzrost o 16 procent w porównaniu do 2012 roku. Średnia cena gazu za ostatnie 12 miesięcy wynosi nieznacznie powyżej 380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. To oznacza, że tylko w Europie sprzedaż firmy sięgnęła 61,37 mld dolarów.

- _ Dobre wyniki firmy po raz kolejny podkreślają tegoroczny pozytywny trend w eksporcie oraz odzwierciedlają nieustający, duży popyt na rosyjski gaz ziemny _ - donosi firma w komunikacie.

Dobry wynik w tym roku to odwrócenie trendu spadkowego sprzed roku. W 2012 r. Gazprom zanotował spadek całkowitej sprzedaży o 8 procent do 203,2 mld metrów sześciennych, z czego sprzedaż do Europy wyniosła tylko 138,8 mld metrów sześciennych. W związku z tym zysk koncernu za 2012 r. wyniósł 1 bln 182 mld 625 mln rubli, czyli 28,8 mld euro - o 10 procent mniej niż rok wcześniej.

bErouUmv

W związku ze spadkiem sprzedaży w 2012 roku, firma zdecydowała się na lekkie obniżenie ceny - o 22 dolary na tysiącu metrach sześciennych, z 402 do 380 dol.

Tegoroczne zwiększenie eksportu gazu do Europy związane jest z niskimi temperaturami jesienią oraz ze spadkiem importu przez kraje europejskie gazu z Algierii, Libii, Nigerii, Kataru oraz Norwegii.

Zdaniem Aleksieja Millera, szefa Gazpromu, europejskie zapotrzebowanie na gaz do 2025 roku wzrośnie o kolejne 145 miliardów metrów sześciennych, a do końca 2035 roku aż o 185 miliardów metrów sześciennych.

Gazprom jest największym światowym wydobywcą gazu ziemnego i kontroluje 16 procent udokumentowanych rezerw tego surowca na świecie. Rosyjski koncern państwowy jest 17 największą firmą na świecie i zatrudnia 401 tysięcy osób. Tylko w zeszłym roku wyprodukował w sumie 482 mld metrów sześciennych gazu, podczas gdy ogólna produkcja w Rosji wyniosła 655 miliardów.

bErouUmB

Firma jest kluczowym dostawcą dla energetyki i odbiorców detalicznych całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Gazprom zajmuje się wydobyciem, produkcją oraz transportem gazu ziemnego, produktów rafineryjnych oraz energii cieplnej.

W grudniu tego roku Gazprom rozpoczął eksploatację swego pierwszego pola naftowego w Arktyce. Pole Prirazłomnoje znajduje się na Morzu Barentsa. Agencja Reuters podkreśla, że jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów energetycznych, postrzegany przez ekologów jako zagrożenie dla środowiska. To właśnie na tej platformie zostało zatrzymanych kilkudziesięciu ekologów, którzy po dwóch miesiącach więzienia w Rosji zostali ułaskawieni przez Putina.

Firma notowana jest na giełdzie w Londynie, Frankfurcie oraz Moskwie.

Czytaj więcej w Money.pl

bErouUmC
bErouUmW
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)