Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GE dostarczy turbiny do jednej z największych farm

0
Podziel się:

Farma wiatrowa Galicja ma pokryć zapotrzebowanie na prąd około 52 tysięcy domów.

GE dostarczy turbiny do jednej z największych farm
(GE)
bEKpDNKd

Turbiny wiatrowe GE 2.5-103 będą produkować energię na południu Polski. Farma wiatrowa Galicja o planowanej mocy docelowej 120 megawatów, będzie jedną z największych farm wiatrowych w Polsce.

GE poinformowało dzisiaj, że dostarczy firmie Lewandpol 27 turbin GE 2.5-103 dla farmy wiatrowej Galicja. 10 z nich jest w trakcie instalacji, a instalacja kolejnych 17 rozpocznie się w 2015 roku.

120-megawatowa farma wiatrowa Galicja będzie w stanie wyprodukować taką ilość energii, która może pokryć zapotrzebowanie około 52 tys. polskich domów. Przy założeniu zużycia 2.300 kWh rocznie przez pojedyncze gospodarstwo domowe.

bEKpDNKf

_ - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma Lewandpol wybrała technologię turbin wiatrowych GE. To kolejny przykład naszego zaangażowania w rozwijanie polskiego sektora energetyki wiatrowej _ - powiedział Cliff Harris, dyrektor generalny działu energii odnawialnej GE w Europie, Środkowym Wschodzie i Afryce.

Farma wiatrowa Galicja, jeden z największych projektów wiatrowych w Polsce, powstanie w województwie podkarpackim.

_ - Turbiny wiatrowe GE doskonale wpisują się w nasze potrzeby. Z początkiem grudnia zaczęliśmy wylewanie fundamentów i bardzo cenimy sobie bliską współpracę z GE już na tym etapie realizacji inwestycji - _ powiedział Andrzej Lewandowski, właściciel firmy Lewandpol.

W kwestiach prawnych i finansowych związanych z transakcją firmie Lewandpol doradzała kancelaria prawna Crido Legal. _ Bardzo się cieszymy, że służąc naszą wiedzą i doświadczeniem na etapie zakupu turbin wiatrowych, mogliśmy przyczynić się do realizacji tak ważnej inwestycji _ - powiedział Filip Grzesiak, senior associate w kancelarii Crido Legal.

bEKpDNKl

W 2013 roku w Polsce wybudowano farmy wiatrowe o łącznej mocy 894 megawatów, co stawia kraj na ósmym miejscu na świecie pod względem rocznego przyrostu mocy w energetyce wiatrowej - wynika z dorocznego raportu organizacji Global Wind Energy Council za 2013 rok.

Na koniec 2013 roku całkowita moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wyniosła 3,4 gigawata. Oznacza to, iż Polska zdołała zrealizować przeszło połowę planu zainstalowania 6,5 gigawatów do roku 2020 - celu wyznaczonego w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych.

Zgodnie z najnowszym projektem polityki energetycznej opracowywanym obecnie przez rząd, Polska przewiduje dalszy wzrost udziału energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju na poziomie około 13 gigawatów do 2030 roku i 21 gigawatów do 2050.

_ - Cieszymy się, że GE może przyczynić się do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce _ - powiedziała Beata Stelmach, Prezes GE w Polsce i Krajach Bałtyckich - _ Krajowa infrastruktura energetyczna wymaga modernizacji, a zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 0,9 proc. rocznie, dlatego Polska musi poczynić znaczne inwestycje w nowoczesne i niskoemisyjne źródła energii. Polska dysponuje znacznym potencjałem energii z wiatru _.

bEKpDNKm

Turbiny wiatrowe trafią do Polski z niemieckiego Salzbergen, gdzie GE ma swoje zakłady produkcyjne. Ostateczne uruchomienie farmy wiatrowej przewidziane jest na koniec 2015 roku.

Stały nadzór i diagnostykę instalacji prowadzić będzie globalne centrum monitoringu turbin wiatrowych w Salzbergen. Centrum nadzoruje turbiny wiatrowe w Europie i Azji nieprzerwanie przez cały rok.

Rozwój i prowadzenie działalności w Polsce jest priorytetem dla GE od 1992 r. Firma stale zwiększa swoją aktywność i obecność, osiągając coraz lepsze rezultaty, dając pracę około 10.000 osobom. Centrum GE EDC (Engineering Design Center) zatrudniające w Warszawie ponad 1600 inżynierów jest jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków inżynieryjnych spośród podobnych jednostek pracujących dla takich działów GE jak Aviation, Energy i Oil & Gas.

Bank BPH (Grupa GE Capital) jest jednym z największych banków w Polsce. Kolejnym działem GE o mocnej pozycji w Polsce jest GE Industrial z fabrykami GE Power Controls w Łodzi, Kłodzku i Bielsko-Białej oraz zakłady GE Aviation w Dzierżoniowie i w Bielsku-Białej. W 2013 roku GE Healthcare otworzyło Centrum Doskonałości IT w Krakowie. Centrum będzie wpierać globalną działalność GE Healthcare.

bEKpDNKn

Czytaj więcej w Money.pl

bEKpDNKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)