Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gekoplast rusza na GPW. Oferta już od...

0
Podziel się:

- NewConnect będzie dla nas pierwszym przystankiem przed wejściem na rynek podstawowy - zapowiada Piotr Górowski, prezes firmy producenta płyt i opakowań z tworzyw sztucznych.

Gekoplast rusza na GPW. Oferta już od...
(Gekoplast)

Piątego grudnia rozpocznie się oferta publiczna Gekoplastu - jednego z czołowych europejskich producentów płyty komórkowej. W ofercie inwestorzy będą mogli nabyć 850 tys. akcji serii D, czyli 15 proc. wszystkich walorów spółki, należącej do funduszu Capital Partners I FIZ.

Cena maksymalna zostanie podana 5 grudnia wraz z rozpoczęciem procesu budowy księgi popytu. Gekoplast przeprowadza IPO w uproszczonej procedurze na podstawie memorandum informacyjnego. Jego wartość nie przekroczy więc 2,5 mln euro. Na NewConnect firma zadebiutuje najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

- NewConnect będzie dla nas pierwszym przystankiem przed wejściem na rynek podstawowy. Wraz z właścicielem zdecydowaliśmy, że taka droga będzie najkorzystniejsza i najprostsza dla spółki. Przenosiny planujemy w ciągu roku-półtora. Spółka ma ogromny potencjał wzrostu, nie powinno być więc żadnych problemów ze spełnieniem wymogów formalnych GPW. W tym czasie chcemy intensywniej pracować nad wzrostem wartości dla akcjonariuszy i rozpocząć budowanie swojej pozycji na rynku kapitałowym. Mamy ambitne plany związane z rozwojem spółki, a upublicznienie z pewnością pomoże nam zwiększyć naszą wiarygodność i pozyskiwać nowych klientów w Europie - tłumaczy Piotr Górowski, prezes Gekoplastu.

Spółka została utworzona przez Capital Partners w 2010 roku z połączenia dwóch zakładów produkcyjnych, które działając w niedalekiej odległości od siebie, w dużej części dublowały swoją działalność. Inwestor przygotował i wdrożył, wraz z nowo powołanym zarządem, plan konsolidacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz wart ok. 18 mln zł program inwestycyjny.

_ - Przez ostatnie lata gruntownie zrestrukturyzowaliśmy Gekoplast, dokonując szeregu zmian we wszystkich obszarach funkcjonowania spółki. Zoptymalizowaliśmy procesy produkcyjne i zarządcze, wyeliminowaliśmy zbędne koszty i dublujące się aktywa. Spółka jest zdrowa i, dzięki przeprowadzonym inwestycjom, ma solidne podstawy do dalszego szybkiego wzrostu - _przekonuje Piotr Górowski.

W efekcie działań optymalizacyjnych, m.in. przez połączenie linii produkcyjnych w jednej lokalizacji i restrukturyzację zatrudnienia, spółka znacząco obniżyła koszty. W trakcie restrukturyzacyjnych osiągnięto efekt oszczędnościowy na poziomie 6,42 mln zł w skali roku, w tym 1,2 mln na samych kosztach finansowych.

Jednocześnie Gekoplast zainwestował w nowoczesny park maszynowy, dywersyfikując w ten sposób asortyment i zwiększając moce produkcyjne.

Efektem głębokiej restrukturyzacji była znaczna poprawa rentowności na wszystkich poziomach. Podczas gdy w 2010 roku marża EBITDA wyniosła niecałe 4 proc., już w 2012 była ponad dwukrotnie wyższa. Równie dynamicznie rosła rentowność zysku netto przedsiębiorstwa - jeszcze w pierwszym półroczu funkcjonowania w nowej strukturze (IIH 2010) wynik był ujemny, w 2012 r. zaś wyniósł 2,8 mln, a w 2013 r. już 3,2 mln zł, przy rentowności netto - odpowiednio 3,7 proc. i 4,3 proc. Po trzech kwartałach 2014 roku Gekoplast miał 58 mln zł przychodów (+3 proc. r/r), 5,5 mln zł EBITDA (+ 8,6 proc. r/r), oraz 2,97 mln zł zysku netto (+14,2 proc. r/r).

Gekoplast jest obecnie piątym w Europie (udział w rynku 7,8 proc.) i największym w regionie CEE (ok. 30 proc.) producentem płyty komórkowej z polipropylenu. Jego ofertę dopełniają płyty pełne oraz opakowania z tworzyw sztucznych.

Spółka zaopatruje producentów i przetwórców wielu branż, m.in.: opakowaniowej, AGD, motoryzacyjnej, budowlanej czy farmacji. Dzięki temu jest odporna na dekoniunkturę w różnych segmentach rynku. Swoją produkcję wysyła do większości krajów europejskich, a udział eksportu w sprzedaży wynosi ok. 50 proc.

Zgodnie z zaprezentowaną prognozą w 2014 r. obroty Gekolplastu wyniosą 76,5 mln zł, EBITDA 7,6 mln zł, z zysk netto 4,1 mln zł. Jeśli plany te uda się zrealizować, rentowność netto osiągnie poziom 5,4 proc. _ - Dopiero jednak w 2015 r. zaczniemy w pełni konsumować efekty podjętych działań. W efekcie zrealizowanych zadań inwestycyjnych planujemy przy utrzymaniu kosztów stałych na obecnym poziomie, zwiększyć sprzedaż o ok. 18 proc. Umożliwi nam to skokowe zwiększenie zyskowności - _ tłumaczy Piotr Górowski.

Wynik netto ma według przedstawionych prognoz ukształtować się na poziomie 6,3 mln zł, a EBITDA 11 mln zł, przy przychodach przekraczających 90 mln zł. Rentowność netto będzie więc prawie 9-krotnie wyższa niż w 2011 r. (pierwszym roku po konsolidacji zakładów).

Motorem napędowym zwiększenia sprzedaży mają być nowe produkty: płyty pełne, w znacznie poszerzonym zakresie asortymentowym, przekładki plastikowe (służące głównie do transportu i składowania opakowań szklanych) oraz produkowane do tej pory płyty komórkowe. _ - Zakładamy, że około 70 proc. nowej produkcji przeznaczamy na eksport. Liczymy szczególnie na rynek niemiecki, który odpowiada za ok. 25 proc. naszej sprzedaży i gdzie mamy doskonałe kontakty handlowe - _mówi Piotr Górowski.

Oferującym akcje Gekoplastu będzie DM Capital Partners. Zapisy będą prowadzone od 18 grudnia.

Gekoplast SA to największy w Europie Środkowo-Wschodniej i piąty w Europie producent płyt komórkowych z polipropylenu. W swojej ofercie spółka ma również płyty pełne i opakowania z tworzyw sztucznych, w dużej części przygotowywane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Nowoczesny i wydajny zakład produkcyjny ma obecnie moce przerobowe ma poziomie ok. 13,5 tys. ton rocznie. Jego dodatkowym atutem jest lokalizacja na Górnym Śląsku, co pozwala Gekoplastowi na szybkie i sprawne zapewnienie dostaw, zarówno na rynek krajowy, jak i kluczowe rynki zagraniczne.

Eksport jest jednym z filarów sprzedaży spółki, odpowiadający około połowę przychodów przedsiębiorstwa. Do głównych klientów Gekoplastu należą firmy, działające w takich branżach jak: przemysł opakowaniowy, AGD, motoryzacja, budownictwo, farmacja.

Gekoplast jest spółką portfelową funduszu Capital Partners Investment I FIZ.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)