Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

General Electric przejmie francuski koncern Alstom?

0
Podziel się:

Do rozgrywki w branży przemysłowej włączył się jeszcze jeden gracz.

Jeffrey Immelt, prezes GE
Jeffrey Immelt, prezes GE (General Electric)

Amerykański koncern General Electric zaoferował 12,5 mld euro za przejęcie branży energetycznej Alstomu - poinformowała francuska firma. Dzień wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając jednak pewne warunki.

Jak informuje agencja dpa, Siemens wystąpił o rozmowy z członkami kierownictwa Alstomu i o udostępnienie mu na cztery tygodnie danych firmy. Dopiero potem chce wystąpić z konkretną propozycją. Francuski koncern zapewnił, że Niemcy otrzymają dostęp do potrzebnych im informacji.

Rada nadzorcza Alstomu ma przeanalizować ofertę GE do końca maja. Szef francuskiego koncernu Patrick Kron powiedział, że współpraca z Amerykanami może doprowadzić do powstania bardziej konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pozostała część francuskiego koncernu miałaby się skoncentrować na branży transportowej; Alstom jest m.in. producentem szybkich pociągów TGV.

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swą branżę kolejową - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.

Według dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest _ za mały i zbyt europejski _ - cytuje dpa opinię analityków.

Dpa zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Alstom potajemnie negocjował z GE ewentualne przejęcie. Gdy wyszło to na jaw, rząd francuski zareagował oburzeniem i dał do zrozumienia, że preferuje Siemensa.

Amerykańskie i francuskie media wyrażają jednak opinię, że Alstom skłania się ku General Electric, choć szanse Siemensa nie są jeszcze przekreślone.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
manager
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)