Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Geotermia Podhalańska. Oni przodują w produkcji ekologicznej energii

Geotermia Podhalańska połączyła trzeci odwiert geotermalny z siecią ciepłowniczą. Moc ciepłowni zwiększyła się o 50 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Czesław Ślimak, archiwum prywatne)
Czesław Ślimak, prezes zarządu firmy jest radnym PO<br>

Geotermia Podhalańska połączyła trzeci odwiert geotermalny z siecią ciepłowniczą. Moc ciepłowni zwiększyła się o około osiem megawatów, co stanowi 50-procentowy wzrost w stosunku do dotychczasowej mocy - poinformował prezes Czesław Ślimak (na zdjęciu).

_ - Nowe przyłącze jest w fazie testowej _ - powiedział Ślimak. _ - Wydajność nowego źródła z gorącą wodą przekroczyła nasze oczekiwania i wynosi 250 metrów sześciennych na godzinę. Temperatura wody na wylocie to 85 stopni Celsjusza. Taka moc w całości zaspokoi potrzeby odbiorców ciepła geotermalnego na Podhalu _ - dodał.

Budowa trzeciego odwiertu geotermalnego rozpoczęła się w listopadzie 2012 r. W kwietniu tego roku na głębokości 3,4 km natrafiono na gorące źródło o temperaturze 95 st. C. Inwestycja była możliwa dzięki pożyczce udzielonej na preferencyjnych warunkach przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Koszt całej inwestycji to ponad 21 mln zł.

Według danych Geotermii Podhalańskiej, ciepło z wnętrza ziemi pokrywa około 35 proc. zapotrzebowania na ogrzewanie w Zakopanem. Prezes przedsiębiorstwa szacuje, że dzięki nowemu odwiertowi do sieci będzie można podłączyć około tysiąc domów jednorodzinnych.

Czytaj więcej w manager.Money.pl

Tagi: odnawialne źródła energii, geotermia podhalańska, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz