Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Getin Noble Bank ogranicza sprzedaż kredytów hipotecznych

0
Podziel się:

Prezes zapowiada zmiany w strukturze kredytowej. Jednocześnie podtrzymuje realność celów strategii na lata 2013-2015.

Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku
Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku (Getin Noble Bank)
bELhpqCt

W 2013 roku grupa Getin Noble Banku zarobiła prawie 400 mln złotych. To o 20 procent więcej niż przed rokiem. Prezes Krzysztof Rosiński (na zdjęciu) zapowiada miliard złotych zysku do 2015 roku. W realizacji strategii mają pomóc zmiany w strukturze sprzedaży kredytów. Bank znacząco ograniczy działalność w segmencie kredytów mieszkaniowych.

Aktualizacja 23:30

Wyniki finansowe Getin Noble Banku byłyby wyższe, gdyby nie modyfikacja w sposobie rozpoznawania przychodów z działalności bancassurance. Zmiany te wymagały dokonania przekształcenia danych finansowych. Korekta dotyczyła wyniku z tytułu odsetek oraz wyniku z tytułu opłat i prowizji._ S _powodowało to zmniejszenie zysku netto grupy o 61 mln zł, a także zmniejszenie skonsolidowanych kapitałów własnych grupy na dzień 31 grudnia 2013 roku o 362,8 mln zł. Skutkowało to też obniżeniem skonsolidowanego współczynnika wypłacalności na koniec 2013 roku o 0,7 punktów bazowych.

bELhpqCv

Pod koniec ubiegłego roku portfel udzielonych kredytów powiększył się o 9 procent do 48 mld złotych. Chociaż bank udziela coraz więcej kredytów, to znacząco spada w nich udział tych dedykowanych na zakup mieszkania (do 23 procent z 35 w 2012 roku).

Prezes Krzysztof Rosiński zapowiedział, że to nie koniec zmian w strukturze sprzedaży kredytów. - _ Hipotek sprzedajemy mniej, a chcemy sprzedawać jeszcze mniej. Planujemy organicznie sprzedaży kredytów mieszkaniowych do 100-150 mln zł miesięcznie i równoczesny 30-procentowy wzrost sprzedaży kredytów dla firm _ - informuje prezes Getin Noble Banku. W 2013 roku średniomiesięczna sprzedaż kredytów hipotecznych wynosiła 230 mln zł.

Dlaczego bank zmniejsza zaangażowanie w tym segmencie? - Naszym celem jest dalsza poprawa rentowności. Działania sprzedażowe koncentrujemy na produktach wysokomarżowych, odchodząc tym samym od kredytów hipotecznych - tłumaczy dla Money.pl Krzysztof Rosiński.

W ubiegłym roku znaczący wzrost widać było w sprzedaży kredytów konsumenckich. Wyniosła ona 2,5 mld zł, czyli była o 34 procent wyższa niż w 2012 roku. _ - Obecny pozom sprzedaży kredytów gotówkowych i ratalnych na poziomie 250 mln zł ze stycznia-lutego ma być utrzymany _ - zapowiedział prezes.

bELhpqCB

W 2014 roku bank planuje też sprzedawać kolejne portfele kredytów przeterminowanych, jednak Rosiński przyznaje, że nie ma pośpiechu. Nie ma też mowy o kwotach. - _ Regularnie wystawiamy na sprzedaż portfele kredytów przeterminowanych. Zależy nam jednak na uzyskaniu jak najlepszych warunków cenowych, dlatego nie wyznaczamy sobie sztywnych terminów finalizacji takich transakcji _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl prezes Getin Noble Banku.

Co z realizacją strategii na lata 2013-2015?

_ _

Prezes poinformował, że bank jest na dobrej drodze, by zrealizować cele ze strategii na lata 2013-2015._ - Obecny mix sprzedażowy generuje większy odpis, więc spodziewam się stabilizacji kosztów ryzyka _ - powiedział Rosiński.

bELhpqCC

Bank w strategii zaplanował uzyskanie 1 mld zł skonsolidowanego zysku netto do 2015 roku. Ma się na to złożyć zwiększenie wyniku odsetkowego do 1,8 mld zł oraz redukcja odpisów do 550 mln zł.

Liczba aktywnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych banku (ROR) na koniec 2015 roku ma wynieść 1 mln. Na koniec ubiegłego roku Getin miał 770 tys. aktywnych ROR-ów.

bELhpqCW
business news
manager
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)