Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczne przejęcie JSW. Co to oznacza dla węglowej spółki?

0
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała ostateczną umowę przejęcia Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice od Kompanii Węglowej.

na zdjęciu: Jarosław Zagórowski, prezes JSW
na zdjęciu: Jarosław Zagórowski, prezes JSW (Krzysztof Janoś/Money.pl)
bEJXDVOZ

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała ostateczną umowę przejęcia Kopalni Węgla Kamiennego _ Knurów-Szczygłowice _ od Kompanii Węglowej. Cena transakcji to niemal 1,5 miliarda złotych. By ją sfinansować JSW wyemituje obligacje denominowane w złotych i dolarach.

- _ To korzystna i perspektywiczna transakcja. Kopalnią Knurów-Szczygłowice interesowaliśmy się od wielu lat. Zakup ten doskonale wpisuje się w naszą strategię zwiększania zasobów węgla koksowego i zapewnienia wzrostu produkcji w kolejnych latach _ - wyjaśnia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

_ - Kupno sąsiadującej z jedną z kopalń JSW kopalni Knurów-Szczygłowice to dla nas naturalny kierunek ekspansji, który przyniesie wymierne efekty synergii i zapewni dodatkową wartość dla akcjonariuszy _ - obiecuje prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

bEJXDVPb

Jak podaje spółka, zakup kopalni Knurów-Szczygłowice dla JSW oznacza konsolidację wysokiej jakości węgla koksowego w grupie kapitałowej, poszerzenie bazy zasobowej o 65 procent i docelowe zwiększenie produkcji do 18,5 miliona ton węgla rocznie począwszy od 2019 roku. Wzrosnąć ma również rentowność samej kopalni, która dzięki inwestycjom JSW zamierza zwiększyć udział węgla koksowego do 80 procent łącznej produkcji w perspektywie kilku lat.

Kopalnia Knurów-Szczygłowice wydobywa rocznie 3,8 miliona ton węgla. Obecnie 38 procent produkcji stanowi wysokiej jakości węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą 1 260 milionów ton, co zapewnia kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat oraz istotnie wzmacnia pozycję JSW jako wiodącego w skali europejskiej producenta węgla koksowego.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m212569.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/straciles;na;gpw;w;lipcu;zobacz;10;hitow;na;sierpien,71,0,1590855.html) *Straciłeś na GPW w lipcu? Zobacz 10 hitów na sierpień * Pierwsza część wakacji była dla inwestorów bardzo trudna. Zobacz, na jakie spółki stawiają analitycy w drugiej połowie lata.
Cena transakcji wyniosła 1,49 miliarda złotych. Została ona uznana przez analityków międzynarodowej grupy bankowej Citigroup za godziwą dla JSW z finansowego punktu widzenia. By sfinansować transakcję, węglowa spółka będzie emitować denominowane w złotych i dolarach obligacje, które będą obejmowane przez konsorcjum banków, w ramach ustalonego programu emisji.

Transakcja zakupu kopalni obniży średni jednostkowy koszt produkcji węgla w całej grupie kapitałowej JSW. Na spodziewane efekty synergii, które w pełni uwidocznią się w ciągu najbliższych lat, mają złożyć się m. in. niższe koszty zakupów sprzętu, niższe koszty transportu, dogodne położenie przejmowanej kopalni, ułatwiające dostęp do bogatych złóż Knurowa-Szczygłowic oraz przebudowa portfolio produktów.

bEJXDVPh

W pierwszym kwartale tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa zanotowała stratę netto w w wysokości 90,2 miliona złotych wobec 141,8 miliona złotych zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży netto sięgnęły 1,66 miliarda złotych, wobec 2,18 miliarda złotych przed rokiem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Kopalnia Knurów-Szczygłowice wydobywa rocznie 3,8 mln ton węgla. Obecnie 38% produkcji stanowi wysokiej jakości węgiel koksowy, w którym specjalizuje się JSW. Zasoby bilansowe węgla kamiennego wynoszą 1 260 mln ton, co zapewnia kopalni funkcjonowanie przez ponad 80 lat oraz istotnie wzmacnia pozycję JSW jako wiodącego w skali europejskiej producenta węgla koksowego.

– To korzystna i perspektywiczna transakcja zrealizowana przez JSW. Kopalnią Knurów-Szczygłowice interesowaliśmy się od wielu lat. Zakup ten doskonale wpisuje się w naszą strategię zwiększania zasobów węgla koksowego i zapewnienia wzrostu produkcji w kolejnych latach – powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW. - Kupno sąsiadującej z jedną z kopalń JSW kopalni Knurów-Szczygłowice to dla nas naturalny kierunek ekspansji, który przyniesie wymierne efekty synergii i zapewni dodatkową wartość dla akcjonariuszy.

bEJXDVPi

Cena transakcji wyniosła 1,49 mld zł. Została uznana przez analityków międzynarodowej grupy bankowej Citigroup za godziwą dla JSW z finansowego punktu widzenia. By sfinansować transakcję JSW będzie emitować denominowane w złotych i dolarach obligacje, które będą obejmowane przez konsorcjum banków, w ramach ustalonego programu emisji.

Transakcja zakupu Kopalni Węgla Kamiennego _ Knurów-Szczygłowice _ obniży średni jednostkowy koszt produkcji węgla wydobycia w całej grupie kapitałowej JSW. Na spodziewane efekty synergii, które w pełni uwidocznią się w ciągu najbliższych lat, złożą się m. in. niższe koszty zakupów sprzętu, niższe koszty transportu, dogodne położenie przejmowanej kopalni, ułatwiające dostęp do bogatych złóż Knurowa-Szczygłowic oraz przebudowa portfolio produktów.

bEJXDVPC
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)