Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Global Cosmed chce przejąć trzy spółki. Kogo mają na oku?

0
Podziel się:

Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, prowadzi rozmowy akwizycyjne z trzema spółkami - dwiema z Niemiec i jedną z Polski.

bEDQQGKt

Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej dla sieci handlowych - Biedronki, Lidla czy Kauflandu - prowadzi rozmowy akwizycyjne z trzema spółkami: dwiema z Niemiec i jedną z Polski. Negocjacje są jednak trudne i nie znajdują się na bardzo zaawansowanym etapie - poinformowała na konferencji prezes Ewa Wójcikowska.

_ - Prowadzimy rozmowy akwizycyjne zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, ale są one dość trudne. Spółki, z którymi negocjujemy są jednocześnie naszymi konkurentami, dlatego nie ma z ich strony pełnej woli do odsłonienia się. Mamy też dylemat, czy rzeczywiście wniosą one dla nas wartość dodaną _ - powiedziała Wójcikowska.

Prezes poinformowała, że Global Cosmed prowadzi obecnie rozmowy z dwiema spółkami z Niemiec i jedną z Polski._ - W jednym przypadku chodzi o spółkę, której produkcja mogłaby zostać częściowo relokowana do Polski. Generuje ona do 30 mln euro przychodów rocznie. Wróciliśmy także do rozmów z drugą niemiecką spółką, znacznie większą od nas. Jej roczne obroty to ponad 90 mln euro. Niestety ostatnio boryka się ona z pewnymi problemami, co studzi nasze apetyty _ - powiedziała.

bEDQQGKv

_ - Prowadzimy także negocjacje na rynku polskim ze spółką, która ma w swojej ofercie zarówno private label, jak i swoje marki. To jest nasz kontrahent i mamy obietnicę, że proces due diligence wystartuje na początku II połowy roku. Obroty tej spółki za 2012 r. wynosiły 29 mln zł _ - dodała.

Wójcikowska informowała wcześniej, że na rynku polskim są dwie spółki, którym Global Cosmed przygląda się pod kątem akwizycji_ . - Druga polska firma się wykruszyła _ - powiedziała prezes. Dodała, że spółka nie wyznaczyła sobie konkretnego terminu, w którym chce zrealizować przejęcie.

_ - Najważniejsze są dla nas możliwe do uzyskania efekty synergii i wartość dodana. Mamy różne doświadczenia z akwizycjami i nie chcemy się spieszyć _ - powiedziała.

W tym roku spółka zamierza rozpocząć inwestycje w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej._ - Jesteśmy na etapie pozyskiwania pozwolenia na działalność w strefie. Zakładamy, że proces ten zakończy się w kwietniu. Liczymy także, że późną wiosną będziemy mogli rozpocząć budowę mieszalni, którą chcemy zakończyć jeszcze w tym roku. Dzięki temu podwoimy swoje moce produkcyjne i będziemy mogli brać udział w nowych przetargach wielkowolumenowych _ - powiedziała prezes.

bEDQQGKB

Dodała, że inwestycja w Tarnobrzeskiej SEE obejmie, poza mieszalnią, magazyn surowca, dwie linie do konfekcjonowania i część produkcyjną. Łączny koszt to blisko 22 mln zł. Inwestycja w 40 proc. ma zostać sfinansowana przy pomocy środków własnych, pochodzących m.in. z ubiegłorocznej oferty publicznej, a w 60 proc. z kredytów.

Notowania Global Cosmed na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Na koniec ubiegłego roku przychody spółki wzrosły o 10,6 proc. i wyniosły 157 mln zł, wobec 142 mln zł sprzedaży w 2012 roku. Na poziomie operacyjnym Global Cosmed zarobił 9,2 mln zł, czyli o 13,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Czysty zysk zamknął się natomiast na poziomie 7,04 mln zł, co oznacza poprawę o 21 proc. w stosunku do wyniku w 2012 roku.

Global Cosmed prognozuje na 2014 roku zysk netto na poziomie 8 mln zł, zysk operacyjny w wysokości 10,6 mln zł i przychody rzędu 142,8 mln złotych. Przy wyliczaniu prognozy założono m.in., że nie wystąpią znaczne wahania sytuacji makroekonomicznej Polski i związanego z tym popytu na rynku dóbr konsumpcyjnych, a także stabilną sytuację głównego odbiorcy eksportowego - Niemiec.

bEDQQGKC

Global Cosmed jest przedsiębiorstwem działającym w segmencie private labels, czyli produktów sprzedawanych pod markami sieci handlowych. Do głównych odbiorców spółki należą krajowe i międzynarodowe sieci na rynku polskim i niemieckim, w tym m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Aldi, Norma, Spar i Kaufland.

Firma produkuje kosmetyki dla dorosłych, niemowląt i dzieci (płyny do kąpieli, żele pod prysznic, mydła w płynie, balsamy; płyny do higieny intymnej) oraz wyroby chemii gospodarczej (płyny i koncentraty do prania i płukania tkanin; domowe środki czystości jak żele do WC, kostki do WC, mleczka myjące, odplamiacze, proszki czyszczące; udrożniacze do kanalizacji).

Global Cosmed produkuje także wyroby kosmetyczne i chemiczne pod markami Bobini, Bobini Baby, Apart oraz Sofin Global dla swojego partnera handlowego - Global Cosmed Group - spółki będącej właścicielem tych marek i dystrybutorem produktów z tego segmentu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDQQGKD
bEDQQGKW
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)