Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
google
20.06.2013 15:11

Google kupił Waze. Za 1,3 mld dolarów

Po zeszłorocznym zakupie Instagramu przez Facebook i majowym przejęciu Tumblra przez Yahoo, przyszedł czas na ruch ze strony Google.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot. Flickr.com/ZapTheDingbat/CC)

Po zeszłorocznym zakupie Instagramu przez Facebook i majowym przejęciu Tumblra przez Yahoo, przyszedł czas na ruch ze strony Google. Wyszukiwarkowy gigant _ wytargował _ Waze za 1,3 miliarda dolarów.

Waze to darmowa - zarabiająca na reklamach i sprzedaży map drogowych - aplikacja nawigacyjna zaprojektowana przez start-up Waze Mobile z Izraela. Dostępna na urządzenia z Androidem i iOS, łączy w sobie funkcje stale aktualizowanego GPS-u i CB radia, wytyczając trasę, z uwzględnieniem wypadków, prac drogowych, korków i radarów.

Tym, co ją wyróżnia, jest jej kontekst społecznościowy. Waze jest zintegrowana z Facebookiem. To właśnie ta funkcja zadecydowała o popularności aplikacji, z której obecnie korzysta 50 milionów kierowców w 110 krajach na świecie. Tylko w roku 2012 udostępniono za jej pośrednictwem 90 milionów raportów drogowych, a znajdujące się w bazie mapy edytowano 500 milionów razy.

- _ Jednym z wielu powodów, dla których Google zdecydowało się na zakup Waze jest próba ratowania Google+, które charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem zaangażowania użytkowników. Oprócz wcześniej wspomnianych funkcji, Waze umożliwia śledzenie tras podróży znajomych oraz aranżowanie spotkań w umówionym i wytyczonym punkcie, tworząc tym samym swoisty komunikator dla kierowców. To o wiele bardziej interesujące niż googlowska opcja wystawiania opinii lokalom umieszczonym na mapie _ - mówi Dominika Chłopicka, social media manager z Grupy 365 Net. - _ Zintegrowanie usługi nawigacyjnej i społecznościowej wydaje się być strzałem w dziesiątkę _ - dodaje.

Batalia o Waze toczyła się pomiędzy Apple, Microsoftem, Facebookiem i Google. O przewadze negocjacyjnej tego ostatniego zadecydował ponoć fakt, iż zespół programistów izraelskiego start-upa nie będzie musiał przeprowadzać się do Stanów Zjednoczonych. Poza tym, Google nie nałożyło na Waze obowiązku wejścia na giełdę.

Google liczy na to, że zintegrowanie Waze ze StreetView oraz Google Earth sprawi, że liczba użytkowników aplikacji wzrośnie z 50 do 70 milionów w ciągu roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielkie zmiany w Google. Przeciwko piratom Google przeprogramował swą wyszukiwarkę. Zobacz jak teraz będzie działać.
Google ma kłopoty we Francji. Będzie kara? Polityka firmy Google wykorzystywania danych osobowych użytkowników jej serwisów jest przedmiotem wspólnej akcji, zorganizowanej przez regulatorów rynku danych w Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.
Protestują przeciwko elektronicznej inwigilacji Protest zorganizowano na Checkpoint Charlie, tzn. na dawnym przejściu granicznym między NRD a Berlinem Zachodnim.
Tagi: google, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz