Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gpw
30.07.2015 13:44

GPW osiągnie cele strategiczne wcześniej niż oczekiwano

To było rekordowe dla spółki półrocze. Osiągnęła wzrost przychodów przy konsekwentnej dyscyplinie kosztowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cele strategiczne są do osiągnięcia wcześniej niż oczekiwano.

GPW ocenia, że może osiągnąć jeden z celów strategicznych, czyli obniżenie wskaźnika koszty/dochody poniżej 50 proc., wcześniej niż pierwotnie zakładano, poinformował prezes Paweł Tamborski. Giełda jest również optymistyczna, jeśli chodzi o cel dotyczący EBITDA.

- To było dobre, rekordowe półrocze. Osiągnęliśmy wzrost przychodów przy konsekwentnej dyscyplinie kosztowej. Jeden z celów strategicznych - obniżenie wskaźnika C/I poniżej 50 proc. jest na dobrej drodze do tego, aby został zrealizowany wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy - powiedział Tamborski na spotkaniu z dziennikarzami.

Po pierwszym półroczu wskaźnik ten wyniósł 51,5 proc. Członek zarządu ds. finansowych Karol Półtorak dodał, że GPW jest również na dobrej drodze do osiągnięcia celu w zakresie poziomu EBITDA założonego w aktualnej strategii.

Przedstawiając jesienią ub.r. nową strategię, Tamborski mówił, że ambicją GPW jest średnioroczny wzrost przychodów o 7 proc. oraz podwojenie wyniku EBITDA do 2020 r. wobec danych za 2013 r. (wyniosła wówczas 144 mln zł).

W pierwszym półroczu 2015 r. EBITDA grupy GPW wyniósł 92,1 mln zł, co oznacza wzrost o 14,4 proc. w stosunku do 80,5 mln zł osiągniętych w pierwszej połowie 2014 r. W pierwszym półroczu 2015 r. EBITDA GPW S.A. wyniósł 45 mln zł, co oznacza wzrost o 1,7 proc. w stosunku do 44,3 mln zł w pierwszym półroczu 2014 r.

Z kolei członek zarządu ds. strategicznych Grzegorz Zawada ocenia, że do poprawy jest wskaźnik obrotu, który obecnie wynosi 31,8 proc.

GPW nie uczestniczyła w podwyższeniu kapitału Aquisa, ale - jak podkreślili członkowie zarządu - pozostaje jego akcjonariuszem i obserwuje jego rozwój.

Ze względu na emisję nowej transzy akcji, udział GPW w liczbie akcji spółki Aquis spadł z poziomu 36,23 proc. na dzień 31 grudnia 2014 r. do poziomu 31,01 proc. na dzień 30 czerwca 2015 r. Tym samym udział GPW w prawach majątkowych i prawach głosu spadł z poziomu 30 proc. do poziomu 26,33 proc., jak podała giełda w raporcie półrocznym.

Notowania tygodniowe akcji GPW

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: gpw, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz