Notowania

finanse
30.04.2015 08:33

GPW podała wyniki. Spadają przychody z rynku finansowego, rosną ze sprzedaży gazu

Zarząd giełdy rekomenduje wypłatę 100 milionów złotych dywidendy.

Podziel się
Dodaj komentarz
Paweł Tamborski, prezes GPW

Aktualizacja, godz. 14.10

Warszawska giełda poprawia wyniki. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła 38,4 miliona złotych. Przychody rosną jednak nie z głównej działalności GPW, czyli obrotu akcjami. Coraz lepiej wypada segment towarowy, a dokładniej obrót gazem ziemnym. Przy okazji publikacji wyników zarząd zaproponował wypłatę 100 milionów złotych dywidendy.

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) odnotowała 38,4 mln zł zysku netto w I kw. 2015 r. wobec 37,62 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 88,17 mln zł. To o około 1,5 mln zł więcej niż przed rokiem.

"Wzrost przychodów ze sprzedaży w stosunku do I kwartału 2014 r. wynikał głównie z wyższych przychodów osiągniętych w segmencie rynku towarowego, głównie w obszarze obsługi obrotu gazem ziemnym oraz rozliczeń transakcji. Przychody z rynku finansowego były niższe, co było głównie wypadkową niższych przychodów z tytułu obsługi obrotu akcjami oraz instrumentami pochodnymi" - czytamy w raporcie.

Jednostkowy wynik netto GPW w I kw. 2015 r. wyniósł 14,9 mln zł wobec 16,2 mln zł w I kw. 2014 r. Wynik netto Grupy TGE w analogicznych kwartałach wyniósł odpowiednio: 23,2 mln zł oraz 17,8 mln zł.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Wkrótce coraz większe znaczenie może mieć dla giełdy obrót walutami.

Prezes GPW o największych tegorocznych debiutach i otwarciu na rynek walutowy:

Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jej akcje mocno podrożały. Kurs wzrósł o blisko jedną czwartą.

Notowania akcji GPW na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Giełda Papierów Wartościowych zamierza wystąpić do rady giełdy o zaopiniowanie wniosku w sprawie podziału zysku za rok obrotowy 2014, w którym przewiduje się wypłatę dywidendy w kwocie 100,73 mln zł, co daje 2,40 zł na jedną akcję, podała giełda.

"Proponowana przez zarząd giełdy wysokość dywidendy jest zgodna z polityką dywidendową spółki, która zakłada wypłatę dywidendy na poziomie powyżej 60 proc. przypadającego akcjonariuszom GPW skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej GPW za dany rok obrotowy, skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych" - czytamy w komunikacie.

Proponowana kwota stanowi 89,9 proc. skonsolidowanego zysku netto spółki za rok obrotowy 2014, przypadającego akcjonariuszom GPW.

Roczne zyski netto GPW w ostatnich latach

Paweł Tamborski zwrócił również uwagę na inicjatywy "zewnętrzne" podejmowane przez GPW, szczególnie na poziomie inicjatyw legislacyjnych w celu umocnienia centralnej pozycji rynku finansowego w gospodarce.

Członek zarządu ds. strategii Grzegorz Zawada wskazał na trwające intensywne działania sprzedażowe m.in. dla usługi high volume provider, pozyskiwania nowych emitentów z Polski i regionu środkowoeuropejskiego, czy promocji emitentów z GPW wśród lokalnych i globalnych inwestorów.

Z kolei wiceprezes ds. finansowych Karol Półtorak ocenił, że widać optymizm na rynku i że będzie się on rozwijał.

- Jestem przekonany, że za rok wizerunek i perspektywy giełdy będą znacznie lepsze. Dyscyplina kosztowa przy wzroście obrotów jest zadowalająca, ale mamy dużo więcej do zyskania na wzroście przychodów i rozwoju rynku niż na oszczędnościach. Kluczowa jest dla nas spadkowa tendencja wskaźnika C/I - zaznaczył Półtorak.

W kwestii inwestycji w platformę Aquis Exchange członek zarządu ds. finansowych ocenił, że należy uzbroić się w cierpliwość. - Aquis pokazuje wzrost obrotów i kontrolę kosztów. To dobra baza, pozostaje nadal pytanie o monetyzację - powiedział Półtorak.

Prezes GPW dodał, że giełda nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie uczestniczyć w podwyższeniu kapitału Aquisa.

Tymczasem prezes TGE Ireneusz Lazor podkreślił z kolei wzrost obrotów na rynku towarowym i dalsze inicjatywy do dalszego wzrostu wolumenu w segmencie energii, jak połączenie Polska-Litwa od 2016, czy przystąpienie do konsolidacji infrastruktury, co przyczynia się do pozyskania nowych uczestników tego rynku. W segmencie gazu szykowane są nowe produkty finansowe. Według słów Łazora, TGE wspólnie z Gaz Systemem, tworzy "hub", który ma kształtować cenę referencyjną gazu w regionie.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: finanse, bankowość, gpw, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz