Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW kupuje akcje za 5 mln funtów

0
Podziel się:

Giełda Papierów Wartościowych podpisała dzisiaj umowę objęcia akcji Aquis Exchange Limited, które docelowo dadzą warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału w brytyjskiej spółce.

Na zdj. Adam Maciejewski, prezes GPW
Na zdj. Adam Maciejewski, prezes GPW (GPW)

**Giełda Papierów Wartościowych podpisała dzisiaj umowę objęcia akcji Aquis Exchange Limited, które docelowo dadzą warszawskiej giełdzie 30 proc. udziału w brytyjskiej spółce. Wartość transakcji wynosi 5 mln funtów.

Celem tej inwestycji jest zwiększenie dywersyfikacji źródeł przychodów grupy GPW, wzmocnienie marki i pozycji giełdy na międzynarodowych rynkach finansowych - informuje GPW w komunikacie. Nabycie akcji Aquis Exchange będzie finansowane ze środków własnych giełdy.

Podpisana dziś umowa uwzględnia strategiczne interesy GPW w zakresie rozwoju centrum finansowego Europy Centralnej w Warszawie, a ewentualne plany Aquis Exchange dotyczące działalności w tym regionie będą ustalane wspólnie z GPW.

_ - Polski rynek kapitałowy wciąż daje wiele możliwości rozwoju dla GPW i znajduje się w centrum naszego zainteresowania, ale w stale zmieniającym się, wymagającym i wysoce konkurencyjnym otoczeniu rynkowym, dywersyfikacja biznesu, również na poziomie międzynarodowym, jest nieodzowna. Niedawne poszerzenie działalności warszawskiej giełdy o rynki towarowe, a teraz inwestycja w Aquis Exchange to przykłady takiej strategii. Umiędzynarodowienie naszego biznesu ma znaczenie fundamentalne. GPW jest obecnie największą giełdą w Europie Centralnej z udziałem w obrotach akcjami w regionie na poziomie 65 proc., ale _ wciąż szukamy nowych możliwości dalszego rozwoju. Naszym credo jest _ realizacja tych celów z odważnymi wizjonerami, takimi jak twórcy Aquis Exchange _– powiedział Adam Maciejewski, Prezes GPW.

_ - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że GPW wybrała nas na partnera w realizacji swojej międzynarodowej strategii. Dla nas niezależność ma tak duże znaczenie, że posiadanie udziałowca o randze warszawskiej giełdy, która nie jest ani naszym klientem ani konkurentem, jest wysoce pożądane. Ta inwestycja zabezpiecza naszą pozycję biznesową w przeddzień rozpoczęcia działalności. Liczymy, że współpraca z GPW pozwoli na przeniesie naszego innowacyjnego modelu pobierania opłat transakcyjnych na pan-europejski rynek obrotu akcjami _- skomentował zawarcie umowy Alasdair Haynes, Aquis Exchange CEO.

Aquis Exchange Limited jest spółką z siedzibą w Wielkiej Brytanii, która zamierza, po otrzymaniu zgody brytyjskiego regulatora, organizować pan-europejski rynek obrotu akcjami w formie wielostronnej platformy obrotu.

Warszawska giełda nie zachwyca wynikami

Zysk netto GPW w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 16,9 miliona złotych. W analogicznym okresie 2012 roku spółka na czysto zarobiła 25,9 mln złotych. Wynik okazał się także znacznie słabszy od rynkowych szacunków. Średnia prognoz analityków wynosiła bowiem 24,4 mln złotych.

Spółka rozczarowała swoimi wynikami także na poziomie zysku operacyjnego i przychodów. Zysk operacyjny spadł z 31,4 do 20,7 miliona złotych, a przychody skurczyły się z 70,1 do 64,6 miliona złotych. Oba rezultaty również okazały się słabsze od prognoz.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/m214264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/to;byl;kiepski;rok;dla;gpw;spadek;o;prawie;25;procent,232,0,1227752.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To był kiepski rok dla GPW. Spadek o prawie 25 procent To o tyle zaskakujące, że w skali roku indeks WIG zyskał ponad 26 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/m78819.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/hossa;zawita;na;dluzej;na;gpw;wig20;dojdzie;do;,241,0,1223921.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hossa zawita na dłużej na GPW. WIG20 dojdzie do... Z analizy Money.pl dowiedz się, na jakie wzrosty mogą liczyć inwestorzy w Warszawie w nowym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/m266956.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;wstrzymuje;wielkie;inwestycje,71,0,1365575.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PGNiG wstrzymuje wielkie inwestycje - _ Nie będziemy realizować nowych inwestycji w sektorze energetycznym do momentu zmiany trendów rynkowych i wyjaśnienia niepewności regulacyjnych dotyczących wsparcia kogeneracji gazowej _ - oświadczył wiceprezes spółki.
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)