Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GPW myśli nad utworzeniem agencji ratingowej

0
Podziel się:

Ponad 90 procent obligacji na polskiej giełdzie nie ma ratingu. To ma się zmienić.

GPW myśli nad utworzeniem agencji ratingowej
bEJLyeqd

GPW chce stworzyć środkowoeuropejską agencję ratingową, co ma poprawić sytuację emitentów i inwestorów na rynku wtórnym obligacji korporacyjnych. To nowy sposób, aby przyciągnąć kolejnych klientów?

W tej chwili ponad 90 procent obligacji na polskiej giełdzie nie może pochwalić się żadnym ratingiem. Przez to trudno jest określić wiarygodność kredytową danej firmy, a co za tym idzie opłacalność i ryzyko inwestycji w jej obligacje. Rating pomaga jednak nie tylko inwestorom, ale także emitentom. Dzięki niemu mają szansę na tańszy dług i wydłużony okres spłaty. _ _

_ - Emitenci będą mogli pozyskać finansowanie o niższym koszcie, na dłuższy okres. Natomiast inwestorzy będą mieli bezpieczniejszy, bardziej przejrzysty rynek. Przede wszystkim jednak upłynni się rynek wtórny obligacji korporacyjnych _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl Jacek Fotek, prezes zarządu BondSpot SA, współodpowiedzialny również za rozwój rynku Catalyst w ramach grupy GPW.

bEJLyeqf

- _ Na razie widzimy lukę na rynku, którą trzeba wypełnić. Nie ma ani ratingu skierowanego do inwestora krajowego, ani dostosowanego do typowego emitenta. Widzimy jakie negatywne skutki to ze sobą niesie _ - mówi Fotek. Prezes nie chce zdradzać jednak szczegółów prowadzonych prac.

Dzisiaj rynek opanowany jest przez trzy duże agencje ratingowe: Standard & Poor's, Moody's oraz Fitch Ratings. Ich cenniki odstraszają małych emitentów. Co za tym idzie sytuacja na rynku nie jest do końca klarowna, ponieważ na ratingi mogą sobie pozwolić jedynie największe firmy.

Być może agencja ratingowa GPW, wypełniając lukę na rynku lokalnym, poprawiłaby tę sytuację. Tym bardziej, że dla inwestorów liczą się przede wszystkim ratingi renomowanych firm. Choć nowo powstała agencja będzie musiała zawalczyć o swoje miejsce na rynku, autorytet krajowej giełdy z pewnością ułatwi jej nieco to zadanie.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJLyeql
bEJLyeqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)