Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grażyna Piotrowska-Oliwa wygrała w sądzie z PGNiG. To pokłosie jednej z afer rządu Donalda Tuska

283
Podziel się

Prawie 2 mln zł - tyle będzie musiał zapłacić PGNiG byłym menadżerom. Wyrzuceni z hukiem przez Donalda Tuska właśnie wygrali w sądzie. Wyrok jest nieprawomocny, PGNiG będzie wnosić apelację - informuje "Puls Biznesu".

Grażyna Piotrowska-Oliwa wygrała w sądzie z PGNiG. To pokłosie jednej z afer rządu Donalda Tuska
(Lech Gawuc/REPORTER)
bDIcZkNx

Prawie 2 mln zł - tyle będzie musiał zapłacić PGNiG byłym menadżerom. Wyrzuceni z hukiem przez Donalda Tuska właśnie wygrali w sądzie. Wyrok jest nieprawomocny, PGNiG będzie wnosić apelację - informuje "Puls Biznesu".

Sześć miesięcy zaległych pensji ma wypłacić PGNiG dwóm byłym pracownikom - byłej prezes Grażynie Piotrowskiej-Oliwie i Radosławowi Dudzińskiemu, wiceprezesowi spółki. Taką decyzję podjął niedawno warszawski Sąd Okręgowy.

O co chodzi? O jedną z większych medialnych afer za rządu Donalda Tuska. W skrócie - poszło o interesy z rosyjskimi spółkami energetycznymi.

bDIcZkNz

Przez zamieszanie związane z memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego głowy straciło kilka osób w rządzie i spółkach skarbu państwa. Tusk o sprawie memorandum dowiedział się dopiero z mediów, więc wyrzucił z rządu ministra Mikołaja Budzanowskiego. Przy okazji zażądał też zmian w zarządzie PGNiG, które przy memorandum pracowało. Stanowisko straciła też Piotrowska-Oliwa, ówczesna prezes spółki i część jej współpracowników.

Złość Tuska była nawet na tyle duża, że o decyzji poinformował na konferencji prasowej - zanim zdążyła to ogłosić sama spółka. A to mogło zachwiać firmą i jej kursem na giełdzie. Sprawie przyglądał się przez dłuższy czas KNF, jednak żadnych kroków nie podjął. A warto przypomnieć, że Tuskowi za ujawnienie takich informacji mogło grozić nawet dwa lata więzienia i trzy miliony złotych grzywny .

"Decyzji o moim odwołaniu nie traktuję jako merytorycznej oceny mojej pracy na stanowisku prezesa PGNiG" - odpowiadała Piotrowska-Oliwa po zwolnieniu w przesłanym do mediów oświadczeniu. Na krytykę Tuska nie odpowiedziała przed kamerami, bo przebywała za granicą na urlopie. Pełniła funkcję prezesa PGNiG niewiele ponad rok. Niedługo po zwolnieniu zaczęły się sądowe batalie o pieniądze.

Jak informuje "Puls Biznesu" - wyrok w sprawie Piotrowskiej-Oliwy i Dudzińskiego zapadł pod koniec listopada i jest nieprawomocny. PGNiG już zapowiedział apelację.

bDIcZkNF

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że byłym pracownikom PGNiG należą się zaległe odprawy - sześciomiesięczne zarobki. W przypadku Piotrowskiej-Oliwy jest to ponad 800 tys. zł i odsetki, dla Dudzińskiego ponad 700 tys. zł i również odsetki należne. Łącznie PGNiG musi szykować prawie 2 mln zł.

Dziennik przywołuje również argumentację sądu. Ekipa Donalda Tuska zarzuciła zwolnionym działanie na szkodę spółki i państwa oraz utratę zaufania. Problem w tym, że nie przedstawiono żadnych dowodów. Stanowisko sądu jest zupełnie odwrotne - z przedstawionych dokumentów wynika, że o wszystkich decyzjach wiedzieli przełożeni zwolnionych.

I Piotrowska-Oliwa, i Radosław Dudziński żądają jeszcze wypłaty zaległej premii.

bDIcZkOa
business news
prosto z firm
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(283)
Oczy
4 lata temu
To ma byc "afera rzadu Tuska": wyrzucenie ze stanowiska za dzialanie wbrew interesowi panstwa? No to faktycznie...
dcdcdscsd
4 lata temu
uuuuułaaaaa... zarobki miesieczne ponad 100.000 zeta... ładnie sie ludzie bawią
Aha
4 lata temu
Ładną forsę rżną z obywateli ci prezesi. Czy to się wreszcie skończy?
bDIcZkOb
Staszek
4 lata temu
Znowu manipulacja, to nie była jedna z większych afer rządu Tuska, to była jedna z z setek albo tysięcy afer rządu Tuska. A 150 mld ukradzionych z kont emerytalnych, na konta zusu dziwnym trafem przelano "tylko" 131 mld. 19 miliardów wsiorbało, czego np szanowna marszałek Kidawa-Błońska na antenie RMf FM wyjaśnić nie potrafiła
Jacek
4 lata temu
Te hieny nienażarte zawsze spadną na 4 łapy . Jak to się Boga nie boją i ludzi nie wstydzą tyle kasy brać
...
Następna strona