Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
att
13.11.2014 14:40

Grupa Azoty szuka gazu spoza systemu

Producent nawozów analizuje też kwestię ewentualnego zakupu LNG z terminalu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

W tym roku dostawy gazu spoza krajowego systemu przesyłowego wyniosą to około 40 procent - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes spółki Andrzej Skolmowski (na zdjęciu). Spółka chce, bo docelowo było to 50 procent.

Po trzech kwartałach gaz spoza systemu stanowił 36 proc. wobec 14 proc. rok temu. _ - W tym roku osiągniemy udział w granicach 40 proc. Konsekwentnie realizujemy swoje założenia w tym zakresie _ - poinformował wiceprezes.

W samym trzecim kwartale Grupa kupiła poza systemem 60 proc. gazu, Skolmowski poinformował jednak, że było to związane ze specyfiką tego okresu. _ Trzeci kwartał był nietypowy. Mieliśmy przestoje remontowe w naszych największych spółkach, tym samym zużycie i pobór gazu były nieco niższe. Gdyby to był czwarty czy pierwszy kwartał, ta struktura byłaby inna _ - powiedział Skolmowski.

_ - Jest duże pole współpracy, nasza strategia gazowa nie jest skierowana przeciwko PGNiG _ - dodał. Powiedział, że celem polityki zakupowej grupy jest uzyskanie cen porównywalnych do cen uzyskiwanych przez innych producentów nawozów w Europie.

Grupa Azoty analizuje też kwestię ewentualnego zakupu LNG z terminalu. - _ Jednak nasze ewentualne zaangażowanie będzie na tle duże, na ile cena będzie atrakcyjna. Cena gazu jest dla nas bardzo istotna _ - powiedział.

Koszty związane z zużyciem materiałów i energii w pierwszym półroczu zamknęły się w kwocie około 3,2 miliarda złotych i stanowiły dwie trzecie sumy wszystkich kosztów. Głównym dostawcą gazu ziemnego dla Azotów w 2013 roku było PGNiG, które w ramach umów wieloletnich dostarczało gaz wysokometanowy oraz gaz zaazotowany ze źródeł lokalnych. W ramach procesu dywersyfikacji importowany był także gaz przez rewers na Jamale oraz interkonektor w Lasowie.

Tagi: att, pgn, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz