Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grupa azoty
16.12.2014 18:37

Grupa Azoty zainwestuje około miliarda złotych w...

Spółka chce się w ten sposób uniezależnić od odbiorców zewnętrznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty)

Grupa Azoty zarządzana przez Pawła Jarczewskiego (na zdj.) kosztem 320 mln zł zbuduje nową wytwórnię tworzywa sztucznego poliamid 6 w Zakładach Azotowych w Tarnowie (woj. małopolskie). Zarząd spółki zapowiada, że w ciągu najbliższych czterech lat w tarnowskiej fabryce zainwestowane będzie ponad 904 mln zł.

We wtorek zarząd Grupy Azoty podpisał umowę z niemiecką firmą Uhde Inventa-Fischer dotyczącą rozpoczęcia budowy wytwórni poliamidu 6. Kontrakt obejmuje zakup licencji, projektu oraz urządzeń niezbędnych do realizacji inwestycji.

Łączne nakłady inwestycyjne wynoszą 320 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2016 r. Nowa inwestycja umożliwi wytwarzanie 80 tysięcy ton poliamidu rocznie.

_ - Nowa wytwórnia poliamidu 6 będzie stanowić odpowiedź na skokową zmianę, jaka nastąpiła w ostatnim czasie na globalnym rynku tego produktu _ - ocenił podczas konferencji prasowej wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński.

Jak dodał, decyzja o realizacji tej inwestycji oznacza, że w Tarnowie skupione zostaną moce produkcyjne wykorzystujące kaprolaktam, półprodukt wytwarzany w zakładach grupy w Puławach, Tarnowie i niemieckim Guben. Kaprolaktam stanowi bazę do produkcji poliamidu 6.

Na świecie zużywa się obecnie ok. 9 mln ton poliamidów rocznie. Według Szczypińskiego dzięki większym zdolnościom produkcyjnym Grupa Azoty będzie lepiej przygotowana na zmiany na rynku oraz uniezależni się od odbiorców zewnętrznych.

Nowa wytwórnia powstanie na terenach, które w połowie tego roku zostały włączone do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. We wniosku o udzielenie zgody na realizację przedsięwzięcia spółka zadeklarowała utworzenie w niej co najmniej 34 nowych miejsc pracy.

Według zapowiedzi przedstawicieli spółki w ciągu najbliższych czterech lat Grupa Azoty w Tarnowie zainwestuje ponad 904 mln zł. Poza wytwórnią poliamidów do końca 2016 roku planowane jest oddanie do użytku instalacji granulacji nawozów sztucznych o wartości 140 mln zł.

Wśród planowanych inwestycji znalazły się także modernizacja instalacji do produkcji c-nonu z fenolu, rozbudowa instalacji przetwórstwa poliamidów oraz wprowadzenie na rynek nowej generacji katalizatora żelazowo-chromowego.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: grupa azoty, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz